۱۲۰۰ مهاجر افغان به شمول زنان و کودکان در پاکستان زندانی‌اند

مقام‌های پاکستان گفته‌اند که پولیس این کشور طی چندین ماموریت دست‌کم یک هزار و ۲۰۰ شهروند افغانستان از جمله زنان و کودکان را که بدون مدارک معتبر مسافرتی وارد شهر بندری کراچی شده بودند، بازداشت کرده است.

بر‌اساس گزارش اسوشیتدپرس، مقام‌های پولیس پاکستان روز پنج‌شنبه، ۲۹ دسامبر، گفته‌اند که بازداشت‌شده‌گان پس از گذراندن دوران محکومیت‌شان به افغانستان اخراج خواهند شد.

مقام‌های پاکستانی ادعا کرده‌اند که بیشتر بازداشت‌شده‌گان مایل به بازگشت به کشور‌شان هستند.

گل‌دین، یکی از مقام‌های کنسولگری طالبان در کراچی، گفته است که با پاکستان برای «بازگشت سریع و با‌عزت» مهاجران اهل افغانستان به کشور، در تماس است.

مرتضا وهاب، سخنگوی ایالت سند، گفته است که پولیس اخیراً تنها شهروندان افغانستانی را بازداشت کرده است که بدون مدارک معتبر در این ایالت اقامت داشته‌اند.

در همین حال، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان، گفته است که مقام‌های سفارت این گروه در پاکستان در دیدار با همتایان پاکستانی‌شان نگرانی‌های‌شان در مورد زندانی شدن مهاجران را ابراز کرده‌اند.

بلخی به آسوشیتدپرس گفته است: «مقام‌های پاکستانی بارها وعده آزادی سریع این بازداشت‌شده‌گان را داده‌اند، اما تا‌کنون به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند.»

با این حال، مونیزه کاکار، وکیلی که به این‌گونه زندانیان کمک می‌کند، گفته است که دست‌کم یک هزار و ۴۰۰ شهروند افغانستان در زندان‌های کراچی نگه‌داری می‌شوند.

بر‌اساس یک بررسی‌ای که اخیراً توسط سازمان ملل انجام شده است، ۱.۳ میلیون پناه‌جوی افغان ثبت‌شده در پاکستان اقامت دارند.

دکمه بازگشت به بالا