۱۹ روز تا انتخابات؛ ۹۵درصد ماموران موقت انتخابات استخدام نشده‌اند

با آن که تنها ۱۹ روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، کمیسیون مستقل انتخابات هنوز هم موفق نشده است روند استخدام کارمندان موقت مراکز رأی‌دهی را آغاز کند. آمارهای این کمیسیون نشان می‌دهد که از میان ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ کارمند مورد نیاز مراکز رأی‌دهی،‌ تنها نُه هزار و ۸۸۴ نفر به عنوان کارمندان ارشد این مراکز استخدام شده‌اند. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، روند استخدام رییسان و معاونان مراکز رأی‌دهی در سطح ولسوالی‌ها تکمیل شده و روند استخدام کارمندان موقت این مراکز به زودی آغاز خواهد شد.

حبیب‌رحمان ننگ، رییس عمومی ‌دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه، شانزدهم سنبله در صحبت با روزنامه ۸صبح، گفت همه‌ی رییسان و معاونان مراکز رأی‌دهی در سطح ولایت‌ها و ولسوالی‌ها استخدام شده‌اند و در حال حاضر در کمیسیون مستقل انتخابات مصروف آموزش‌اند. آقای ننگ هم‌چنان از آغاز روند استخدام کارمندان موقت مراکز رأی‌دهی خبر داد و افزود، رییسان و معاونان این مراکز پس از فراگیری آموزش‌های لازم، به ولسوالی‌های مربوطه اعزام خواهند شد تا روند استخدام کارمندان موقت مراکز رأی‌دهی را آغاز کنند.

این در حالی است که لایحه «استخدام کارکنان موقت انتخاباتی» کمیسیون مستقل انتخابات را مکلف دانسته تا روند استخدام همه‌ی کارمندان موقتش را حدود چهارده روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تکمیل کند. در بند (الف) ماده سوم این لایحه آمده است: «کارکنان موقت روز انتخابات به مدت حد اقل دو هفته و حد اکثر یک ماه استخدام می‌شوند و این کارکنان مراکز و محلات رأی‌دهی و شمارش آرا را تشکیل می‌دهند.»

با این حال، طبق لایحه استخدام کارمندان موقت انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا پنج روز دیگر (۲۲ سنبله) کارمندان موقتش را برای کارهای اجرایی ششم میزان استخدام کند. این کارمندان با باز شدن مراکز رأی‌دهی در ششم میزان مکلف‌اند در محلات مربوطه‌شان حضور یابند و پس از شمارش آرای هر مرکز مرخص شوند. در جریان این زمان، آنان مکلف‌اند در کنار وظایف محوله از سوی رییس مرکز رأی‌دهی، به راهنمایی رأی‌دهنده‌گان نیز بپردازند.

در همین حال، نهادهای ناظر بر روند انتخابات اما استخدام نزدیک به ۱۵۰ هزار کارمند موقت را تا پنج روز دیگر دشوار می‌دانند. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) وضعیت موجود در داخل کمیسیون مستقل انتخابات را «اسف‌بار» خواند و گفت: «با توجه به کشمکش‌های موجود میان کمیشنران و دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات و اوضاع بد امنیتی، روند استخدام کارمندان موقت کمیسیون ممکن است در زمان معیّن آن صورت نگیرد.» رییس اجرایی فیفا تأخیر در استخدام کارمندان موقت این کمیسیون را به نفع اجرایی شدن برنامه‌های بعدی کمیسیون مستقل انتخابات نمی‌داند و از همین رو پیشنهاد می‌کند که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات با توجه به شرایط موجود، روند استخدام کارمندان موقت را هرچه زودتر آغاز کنند؛ زیرا به سخن آقای رشید، کارمندان موقت کمیسیون مستقل انتخابات پس از استخدام نیازمند آموزش و آشنایی با اصول و بایدهای روز رأی‌دهی می‌باشند.

این در حالی است که طبق تقویم انتخاباتی قرار است انتخابات ریاست جمهوری تا ۱۹ روز دیگر در ششم میزان برگزار شود. برای اشتراک در این انتخابات، بیش از نُه و نیم میلیون شهروند نام‌نویسی کرده‌اند. آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات نشان می‌دهد که رأی‌دهنده‌گان قرار است در ۲۹ هزار و ۶۰۰ محل رأی‌دهی به پای صندوق‌های رأی بروند. این محلات در چهار هزار و ۹۴۲ مرکز رأی‌دهی قرار دارند و بیش‌ترین مراکز رأی‌دهی نیز در مکاتب دولتی، مساجد و تکیه‌خانه‌ها موقعیت خواهند داشت.

میرزامحمد حق‌پرست، از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید برای هر مرکز رأی‌دهی یک رییس، یک معاون و شش کارمند دیگر به عنوان کارمند موقت استخدام خواهند شد. با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ششم میزان نیازمند ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ کارمند موقت می‌باشد. مسوولان این کمیسیون گفته‌اند که رییسان و معاونان مراکز رأی‌دهی که تعدادشان به نُه هزار و ۸۸۴ تن می‌رسد، استخدام شده‌اند، اما برای روز رأی‌دهی نیاز است بیش از ۱۷۰ هزار کارمند موقت دیگر استخدام شوند.

با وجود این نگرانی‌ها، اما مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان می‌دهند که روند استخدام کارمندان موقت این کمیسیون طبق زمان‌بندی عملیاتی آنان تکمیل خواهد شد. حبیب‌رحمان ننگ، رییس عمومی دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد می‌گوید که کار بروکراسی استخدام همه‌ی کارمندان تکمیل شده و روند استخدام این کارکنان موقت نیز طبق لایحه مربوطه این کمیسیون به زودی انجام خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا