کمک ۸۵۰ هزار دالری کمیته ناروی در پکتیکا؛ مردم در بدل کار پول دریافت می‌کنند

۸صبح، پکتیکا

کمیته ناروی برای افغانستان  (NAC)از کمک ۸۵۰ هزار دالری‌اش در پروژه پول در بدل کار برای باشنده‌گان ولایت پکتیکا خبر می‌دهد. مسوولان موسسه ناروی در این ولایت به رسانه‌ها گفته‌اند که قرار است با تطبیق این پروژه، برای بیش از هشت هزار تن در مرکز و سه ولسوالی این ولایت زمینه کار فراهم شود. این پروژه شامل ساخت بندهای آب‌گردان کوچک و دیوارهای استنادی است. باشنده‌گان پکتیکا ابراز امیدواری می‌کنند که با تکمیل کار ساخت چنین پروژه‌ها، در کنار اشتغال‌زایی کوتاه‌مدت برای باشنده‌گان محل، در درازمدت با تقویت آب‌های زیرزمینی، آب آشامیدنی و آبیاری زمین‌های زراعتی، در زنده‌گی آن‌ها تغییر مثبت ایجاد شود .

مسوولان موسسه ناروی در پکتیکا تصریح می‌کنند که قرار است این بودجه در شهر شرن، مرکز پکتیکا و ولسوالی‌های متاخان، یوسف‌خیل و خیرکوت این ولایت مصرف شود. با عملی شدن این پروژه‌ها، برای هشت هزار و ۳۰۰ تن در این مناطق به‌گونه مستقیم زمینه کار فراهم می‌شود.

محمدظریف هلال، مسوول ولایتی کمیته ناروی برای افغانستان در پکتیکا، گفت: «کار سروی این پروژه چندی پیش در هماهنگی با ریاست حوزه دریایی ولسوالی گومل تکمیل شده است و هدف از راه‌اندازی این برنامه، انکشاف مناطق و ایجاد تغییر در زنده‌گی مردم است و این برنامه براساس نیازمندی مردم تطبیق می‌شود.»

از سویی هم، کارمندان بخش فنی این موسسه تاکید دارند که با تکمیل ساخت بندهای آب‌گردان کوچک، تا حد زیادی مشکلات کم‌آبی در این ولسوالی مرفوع خواهد شد. به گفته نیازمحمد حقمل، مسوول تخنیکی این پروژه، احداث بندهای آب‌گردان کوچک و ساخت دیوارهای استنادی، در کنار جلوگیری از سرازیر شدن آب، در بخش تقویت آب‌های زیرزمینی بسیار مفید واقع می‌شود. وی افزود: «این‌که بندها ساخته شود، در تقویت آب‌ها در بخش زراعت، آبیاری زمین‌ها و بالا رفتن آب کاریزها بسیار مفید است و سطح آب تا سه برابر افزایش خواهد یافت.»

در همین حال، باشنده‌گان پکتیکا از راه‌اندازی این پروژه ابراز خرسندی می‌کنند. آنان می‌گویند که در پی خشک‌سالی‌های اخیر در کشور، در بسیاری از مناطق این ولایت حتا آب صحی آشامیدنی به‌سختی یافت می‌شود. باشنده‌گان این ولایت تصریح می‌کنند که آنان از این رهگذر با چالش جدی مواجه‌اند و امیدوارند که با ساخت بندهای آب‌گردان، چالش کمبود آب در پکتیکا حل شود.

حاجی گلاخان، یکی از بزرگان قومی این ولایت، به روزنامه ۸صبح گفت: «آب پاک آشامیدنی در بسیاری مناطق نیست. طالبان و موسسات باید در این زمینه بیش‌تر کار کنند. در ساخت بندها ما را کمک کنند. با این کار هم آب ذخیره می‌شود، هم مشکلات سیلاب تمام می‌شود و هم چاه‌های آب تقویت می‌شود.»

محمدولی، یکی از جوانان ولسوالی متاخان ولایت پکتیکا، با تطبیق این پروژه برایش زمینه کار مساعد شده است. وی می‌گوید که راه‌اندازی چنین برنامه‌ها در تقویت اقتصاد روستایی سودمند است و در ضمن، برای آنان مصروفیت سالم ایجاد می‌شود. وی می‌افزاید: «بسیار خوشحالم که برایم زمینه کار است و من از این راه پول به دست می‌آورم و زنده‌گی را به پیش می‌برم. تمام موسسات باید همین کار را در پیش بگیرند. هیچ‌کس خوش نیست که از کسی خیرات بگیرد. برای ما کار پیدا کنید و در بدل مزد بدهید.»

گفتنی است که کمیته ناروی برای افغانستان، از حدود دو سال به این‌سو در نقاط مختلف ولایت پکتیکا پروژه‌های انکشافی را تطبیق کرده است. این موسسه چندی پیش یک کانال آبیاری را در ولسوالی سر‌روضه این ولایت تکمیل کرد. همچنان ۴۰ میلیون افغانی از سوی این موسسه در پروژه ساخت خانه‌های رهایشی برای زلزله‌زده‌گان در ولسوالی گیان این ولایت هزینه شد.

دکمه بازگشت به بالا