دادگاهی در فرانسه ۹ افغان را به اتهام قاچاق پناه‌جویان محاکمه می‌کند

۸صبح، کابل: دادگاهی در پاریس، پایتخت فرانسه، روند محاکمه ۹ شهروند افغان را که متهم به تلاش برای قاچاق پناه‌جویان از طریق بحیره مانش به بریتانیا هستند، آغاز کرد.

رسانه‌های فرانسوی روز چهارشنبه، ۲۳ حمل، گزارش داده‌اند که محاکمه این افراد روز سه‌شنبه، ۲۲ حمل، در پاریس آغاز شد و آنان متهم هستند که در چهار نوبت بین ماه‌های جنوری تا مارچ سال ۲۰۲۱ به ۵۳ پناه‌جوی عمدتاً ویتنامی و افغانستانی کمک کرده‌اند که با قایق‌ها در مسیر پرخطر آبی بحیره مانش را که بین فرانسه و بریتانیا قرار دارد، عبور کنند.

از این میان چهار تن آنان به داشتن نقش اصلی در قاچاق انسان و پنج تن دیگرشان به داشتن نقش کمک‌کننده در این عملیات متهم شده‌اند.

این افراد به حمایت سازمان‌یافته از مهاجرت غیرقانونی نیز متهم می‌باشند.

براساس اتهام‌نامه، چندین تن از متهمان مظنون به خریدن قایق و واسکت‌های نجات و انتقال و پنهان کردن آن در تپه‌های ریگی شهر ساحلی ویموراکس فرانسه بوده‌اند.

در اسناد محکمه آمده است که مسافری که به‌عنوان راننده قایق تعیین شده بود، مجبور نبود هزینه سفر خود را بپردازد و مسافر دوم که وظیفه هدایت قایق را با استفاده از سیستم راه‌یاب (جی‌پی‌اس) داشت، نصف قیمت را پرداخته است. بقیه ٔ مسافران هر کدام بین یک هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار یورو پرداخته‌اند.

در هر چهار مورد، قایق مسافران به بریتانیا نرسیده یا در آب‌های فرانسه یا بریتانیا مسافران نجات داده شده‌اند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر مهاجرت‌های غیرقانونی و جلوگیری از آن به بحث‌ داغ میان رهبران کشورهای اروپایی مبدل شده است.

در تازه‌ترین مورد امانویل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه و ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، به تاریخ ۱۰ مارچ سال روان میلادی به یک توافق جدید برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از طریق بحیره مانش دست یافتند.

دکمه بازگشت به بالا