مردی در پاکستان به اتهام توهین به مقدسات به اعدام محکوم شد

دادگاه ضد تروریسم در شمال‌غرب پاکستان یک مرد مسلمان را به اتهام انتشار محتوای «توهین‌آمیز» در یک گروه «واتس‌اپ» مجرم شناخته و به اعدام محکوم کرده است.

این مرد که «سیدمحمد ‌زیشان» نام‌ دارد، بربنیاد قوانین پیش‌گیری از جرایم الکترونیکی و مبارزه با تروریسم پاکستان توسط دادگاه پیشاور این کشور، روز جمعه، ۲۴ مارچ، محکوم به اعدام شده است.

در حکم دادگاه که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته، آمده است: «متهم سید‌محمد زیشان، فرزند سید ذکاءالله، در بازداشت، مجرم شناخته شده و پس از مجرم شناخته شدن محکوم شده است.»

زیشان که ساکن شمال‌غربی شهر مردان پاکستان است، همچنان به پرداخت ۱٫۲ میلیون کلدار پاکستانی جریمه نقدی و در مجموع ۲۳ سال حبس نیز محکوم شده است.

با این حال، او حق دارد به این تصمیم دادگاه اعتراض کند.

این مورد پس از آن به وجود آمد که یکی از ساکنان منطقه «تالگنگ» در ایالت پنجاب به نام محمد‌سعید، زیشان را به انتشار محتوای توهین‌آمیز در یک گروه واتس‌اپ متهم کرد.

این گزارش حدود دو سال پیش در اختیار آژانس تحقیقات فدرال پاکستان (FIA)  قرار گرفته بود.

در حالی که قوانین پاکستان در مورد منع توهین به مقدسات‌ می‌تواند حکم اعدام بالقوه را در پی داشته باشد، اما تاکنون جزای اعدام هرگز برای این جرم اجرا نشده است.

بر‌اساس گزارش کمیسیون ملی عدالت و صلح پاکستان، ۷۷۴ مسلمان و ۷۶۰ عضو گروه‌های مذهبی اقلیت‌های مختلف در ۲۰ سال گذشته به توهین به مقدسات در این کشور متهم شده‌اند.

توهین به مقدسات یک موضوع بسیار حساس در پاکستان با اکثریت مسلمان است؛ جایی که حتا اتهامات اثبات نشده نیز می‌تواند باعث تحریک افراط‌گرایی‌ و خشونت شود.

دکمه بازگشت به بالا