شماری از چهره‌های سیاسی «حرکت ملی صلح و عدالت» را ایجاد کردند

۸صبح، کابل: جریان سیاسی «حرکت ملی صلح و عدالت» به رهبری حنیف اتمر، وزیر امور خارجه پیشین و عضویت شماری از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و مقام‌های حکومت پیشین، اعلام موجودیت کرد.

حنیف اتمر در مراسم افتتاحیه این حرکت که روز شنبه، ۲۳ میزان، به‌صورت آنلان برگزار شد، نبود یک نظام مشروع در کشور را «مشکل بنیادی» خواند و بر برقراری نظام مشروع از طریق «رای مردم» تاکید کرد.

اتمر افزود که اگر نظام مشروع در افغانستان ایجاد نشود، نه‌تنها بحران در افغانستان فراگیرتر می‌شود، بلکه مشکلات جدی را برای منطقه و جهان نیز به وجود خواهد آورد.

اتمر اما تاکید کرد که برای نجات کشور از بحران موجود، راه‌حل را «در تداوم جنگ تحت هر عنوان و از هر طرفی که باشد» نمی‌داند و همچنان رسیدن به «صلح پایدار» بدون شکل‌گیری نظام مشروع «متکی به ارده مردم» ممکن نیست.

او گفت که توافق‌نامه صلح دوحه سرآغاز سقوط نظام جمهوریت بود و مفاد این توافق‌نامه «از سوی طرفین» عملی نشده است.

به گفته او، از چهار مورد عمده توافق‌نامه دوحه، تنها خروج نیروهای خارجی و آن هم «به‌صورت نیم‌بند» عملی شده است.

او از طالبان خواست که مطابق تعهداتش در توافق‌نامه دوحه، مذاکرات بین‌الافغانی را برگزار کنند تا به «توافق سیاسی همه‌شمول» برسند و از جامعه جهانی نیز خواست که  از این روند حمایت کند.

«حرکت ملی صلح و عدالت» در حالی اعلام موجودیت می‌کند که برخی از بنیان‌گذاران آن، از جمله حنیف اتمر، به‌عنوان وزیر امور خارجه و معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی، مدت زیادی را رهبری دیپلماسی و مهم‌ترین سکتور امنیتی حکومت ساقط شده قبلی را برعهده داشتند.

دکمه بازگشت به بالا