از حمله راکتی به ارگ ریاست جمهوری در روز استقلال جلوگیری شد

۸صبح، کابل: نیروهای قطعات ویژه امنیت ملی از حمله راکتی بر ارگ ریاست جمهوری و مراسم گرامی‌داشت از صدمین سال‌یاد استقلال در وزارت دفاع ملی جلوگیری کرده‌اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله، روز دوشنبه، بیست‌وهشتم اسد، به روزنامه ۸صبح گفت: «دو تن هنگامی‌ که می‌خواستند از منطقه قلعه‌ی‌زمان به ارگ ریاست جمهوری و محفل گرامی‌داشت از صدمین سالگرد استقلال در وزارت دفاع راکت پرتاب کنند، توسط قطعات عملیاتی ریاست عمومی امنیت ملی بالفعل بازداشت شدند.»

به گفته او، این افراد بر اساس گزارش‌های کشفی و استخبارتی ریاست عمومی امنیت ملی بازداشت شده‌اند و از نزد آن‌ها چندین میل راکت و سلاح‌های سنگین به دست آمده است.

سخنگوی وزارت امور داخله هم‌چنان گفت که بازداشت‌شده‌گان در تحقیقات اعتراف کرده‌اند که عضویت شبکه‌ی حقانی را دارند.

از صدمین سال‌روز استرداد استقلال افغانستان در کابل پایتخت و ولایت‌های کشور روز دوشنبه، بیست‌وهشتم اسد، در مراسم و برنامه‌های گوناگون بزرگداشت شد.

قرار بود که حکومت امسال جشن استقلال را به صورت ویژه و در برنامه‌های مختلف برگزار کند. به همین دلیل حدود ۴۰۰ میلیون افغانی نیز برای برگزاری صدمین سالروز استقلال کشور اختصاص داده شده است. بخش اصلی این جشن که قرار بود هم‌زمان با افتتاح قصر دارالامان برگزار شود، به دنبال حمله انتحاری مرگ‌بار شنبه‌شب گذشته مرگ‌بار مراسم عروسی در غرب شهر کابل به تعویق افتاده است. در این حمله ۶۳ نفر کشته شدند و ۱۸۲ نفر دیگر زخم برداشتند.

مقام‌های حکومتی مانند سال‌های گذشته صدمین سال استقلال کشور را با گذاشتن اکلیل گل، پای منار «استقلال» در وزارت دفاع ملی گرامی‌داشت کردند. پس از آن رییس جمهور غنی، به قصر دارالامان رفت و در سخنانی صدمین سال استقلال کشور را تبریک گفت. رییس جمهور این مراسم مردم را به مبارزه گروه‌های تروریستی فرا خواند و نیز تأکید کرد که انتقام قطره‌قطره خون مردم را از این گروه‌ها خواهد گرفت.

هم‌چنان دفترهای مطبوعاتی والیان ولایت‌های کشور از برگزاری برنامه‌های جشن استقلال در اکثر ولایت‌ها خبر داده‌اند. نظر به تصاویری که از سوی دفتر رسانه‌های ولایت‌ها به نشر رسیده‌ است، معلوم می‌شود که جشن استقلال در این ولایت‌ها در برنامه‌ها و مراسم مختلف برگزار شده است.

قابل‌ یادآوری است که هم‌زمان با برگزاری جشن استقلال، ولایت‌های ننگرهار و لغمان شاهد رویدادهای امنیتی از نوع انفجارها و راکت‌اندازی‌ها بوده است که در نتیجه آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا