یک سال دور از آموزش؛ یوناما بسته ماندن مکاتب دخترانه را شرم‌آور خواند

۸صبح، کابل: سرپرست معاونت سازمان ملل متحد یا یوناما در یک‌ساله‌گی محرومیت دختران از آموزش، بسته ماندن مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را شرم‌آور، غم‌انگیز و قابل اجتناب خواند.

مارکوس پوتزل، سرپرست یوناما، روز یک‌شنبه، ۲۷ سنبله، در بیانیه‌ای گفته است که حذف مداوم دختران از آموزش هیچ توجیه معتبری ندارد و شبیه آن در هیچ جای جهان نیست.

در بیانیه آمده است: «محرومیت از آموزش ناقض اساسی‌ترین حقوق دختران و زنان است. این خطر به حاشیه راندن، خشونت، استثمار و سوء‌استفاده از دختران را افزایش می‌دهد و بخشی از طیف گسترده‌تری از سیاست‌های تبعیض‌آمیز است که زنان و دختران را از زمان قدرت‌گیری طالبان هدف قرار می‌دهد.»

به گفته پوتزل، تخمین زده می‌شود که در طول یک سال گذشته بیش از یک میلیون دختر از حضور در مکاتب منع شده‌اند.

در بیانیه سرپرست یوناما آمده است که طالبان به وعده‌های مختلف خود مبنی بر بازگشایی مکاتب دخترانه عمل نکرده‌اند. یوناما با ابراز نگرانی از ادامه این سیاست علیه زنان، بار دیگر از طالبان خواسته است تا از اقدامات محدودکننده در برابر زنان و دختران دست بردارند.

به باور یوناما، محرومیت دختران از آموزش سبب افزایش ناامنی، فقر و بحران‌های دیگر می‌شود.

مارکوس پوتزل خاطرنشان کرده که مسوولیت ایجاد شرایط مساعد برای مردم بر دوش طالبان است و جامعه بین‌المللی همچنان آماده حمایت از دولتی است که نماینده همه مردمش باشد و به حقوق آنان احترام بگذارد.

یک سال پیش در همین روز مکاتب به روی پسران باز شد، در حالی که مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم همچنان به روی دختران بسته ماند.

دکمه بازگشت به بالا