عبدالله: مردم باید روی برگزاری انتخابات سالم و شفاف تمرکز کنند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» از مردم می‌خواهد که تمام توجه‌‌شان را به برگزاری انتخابات شفاف و سالم متمرکز کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم اسد، هرچند تأکید کرد که برقراری صلح باعزت اولویت مردم افغانستان است، اما نظر به شرایط حساس، باید همه مردم روی برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه تمرکز کنند.

هم‌زمانی تلاش‌ها برای رسیدن به توافق صلح و هم‌‌چنان آماده‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد تعویق انتخابات به وجود آورده است. حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی اما برگزاری انتخابات را در ششم میزان حتمی می‌دانند. عبدالله عبدالله که به حیث رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز کار می‌کند، در پاسخ به این گمانه‌زنی‌ها تأکید کرد که انتخابات برگزار خواهد شد و از همه مردم خواست که روی برگزاری انتخابات تمرکز کنند. او در عین حال گفت که در صورت فراهم شدن زمینه برقراری صلح، هیچ‌گاه دست‌آوردهای چند سال گذشته از جمله انتخابات در روند صلح نادیده گرفته نخواهد شد.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله در همایش انتخاباتی‌ روز سه‌شنبه دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» انتقادهای تند را علیه محمداشرف غنی، رییس جمهور حکومت وحدت ملی مطرح کرد. او از آزادی خلیل‌الله فیروزی که در بحران مالی کابل مجرم شناخته شده بود تا رهایی حاجی دلاور، مشاور پیشین مجلس سنا که به اتهام همکاری با تروریستان بازداشت شده بود، همه را کمپینی دانست و به شدت انتقاد کرد. او از رییس جمهور غنی خواست که در این مورد به مردم پاسخ دهد.

لحن انتقادهای عبدالله علیه محمداشرف غنی نسبتاً تند بود. او که شریک «برابرگونه» اشرف غنی در پنج سال گذشته بوده است، می‌گوید که به دلیل تحمل و صبر او این حکومت توانسته است دوام بیاورد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. کارزارهای نامزدان این انتخابات که در ششم اسد آغاز شده بود، تا سوم میزان ادامه خواهد یافت.

دکمه بازگشت به بالا