عبدالله: ادامه سیاست‌های ضد بشری و سرکوب، کشور را به سمت جنگ‌ داخلی سوق می‌دهد

۸صبح، کابل: پس از نشر گزارش‌ها در مورد کشتار و کوچ اجباری مردم در پنجشیر، اندراب و تخار، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی پیشین، گفته است که سیاست انحصار و حذف، همواره‌ کشور را به سمت بحران سوق داده است.

او‌ در نخستین‌ واکنشش در‌ مورد درگیری‌های اخیر میان طالبان‌ و‌ جبهه مقاومت ملی در چندین ولایت، روز جمعه، ۲۳ ثور، در یادداشتی گفته است که طالبان در این‌ ولایات دست به محکمه‌ صحرایی، کشتار و‌ شکنجه باشنده‌گان محلی زده‌اند.

او گفته است: «این‌گونه اقدامات براساس شعایر دینی، قوانین بشری، اصول جنگ، عرف‌ وطنی و بین‌المللی محکوم و قابل نکوهش‌اند.»

از سوی دیگر او تأکید کرده است که ادامه سیاست‌های ضد بشری، سرکوب، ارعاب و اعمال محدودیت‌ بر دختران و زنان، موجب انزوای هر چه بیشتر کشور و افزایش تنش‌های قومی شده و افغانستان را به طرف جنگ داخلی سوق می‌دهد.

او‌ همچنان افزوده است: «به گواهی تاریخ چهار‌ دهه اخیر کشور، راه‌اندازی سیاست انحصار و حذف همواره بر مشکلات مردم و مملکت افزوده و کشور را به سوی بحران سوق داده است.»

با این حال، به گفته او، بحران جاری را می‌توان از راه مذاکره، تفاهم، احترام به اراده مردم، تنوع مذهبی و تفاوت‌های هویتی-فرهنگی موجود در کشور، حل‌وفصل کرد.

عبدالله از جامعه بین‌المللی و نهادهای حقوق‌ بشری خواسته است تا تحقیقات بی‌طرفانه را درباره حوادث اخیر آغاز و نتایج آن را با مردم افغانستان شریک کند.

گفتنی است که این نخستین واکنش عبدالله عبدالله درباره‌ درگیری‌های اخیر پس از خروج او از کشور  است.

دکمه بازگشت به بالا