عبدالله: گروه طالبان شاهراه‌ها را به منبع عایدات خود تبدیل کرده است

۸صبح، کابل: رییس اجرایی حکومت وحدت ملی اذعان می‌کند که طالبان شاهراه‌ها را به منبع عایداتی برای‌شان تبدیل کرده‌اند.

عبدالله عبدالله روز دوشنبه، چهارم سنبله، در نشست شورای وزیران تأکید کرد که امنیت شاهراه‌ها باید هرچه زودتر تأمین شود. او ادامه داد: «امنیت شاهراه‌ها که در این اواخر حوادث زیادی صورت می‌گیرد و از سوی دیگر طالبان با استفاده از فرصت شاهراه‌های بزرگ را به یک منبع عایداتی تبدیل کرده‌اند.»

این مقام حکومتی در حالی از تبدیل شدن شاهراه‌ها به منبع عایداتی برای «مخالفان حکومت» ابراز نگرانی و به آن اعتراف می‌کند که گروه طالبان در برخی از ولایت‌ها و مسیر شاهراه‌ها ایست‌های بازرسی ایجاد کرده است. گزارش‌ها از ولایت جوزجان، برخی ساحات بلخ، غزنی، فراه و بادغیس حاکی از آن است که گروه طالبان به صورت عملی دست به «اخاذی» در مسیر شاهراه‌ها می‌زند.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله در این نشست از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی و تأسف کرد. به گفته رییس اجرایی، در سال جاری تلفات غیرنظامیان در کشور افزایش یافته و باید در اجرای عملیات نظامی دقت شود. ظاهراً مخاطب این سخنان رییس اجرایی، مقام‌ها و مسوولان امنیتی است و اشاره او نیز به تلفات غیرنظامیان و نیز قربانیان عملیات نیروهای دولتی بوده است. با این حال، او تأکید کرد: «مردم عزیز ما که در دفاع از دولت و نظام قرار دارند و شرایط دشواری بالای‌شان تحمیل شده است، نباید قربانی عملیات غیردقیق شوند.» عبدالله عبدالله در این نشست از چند عملیات نیروهای دولتی نیز نام برد که در آن به غیرنظامیان تلفات وارد شده بود.

صلح و انتخابات

عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران در مورد پروسه صلح نیز گفت که مذاکره مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز نشده است، اما تلاش‌ها برای کامیابی مذاکرات صلح جریان دارد. او افزود: «طالبان باید درک کنند که با قتل و کشتار مردم بی‌گناه هیچ چیزی حاصل‌شان نمی‌شود.» او هم‌چنان از گروه طالبان خواست تا به درخواست مردم افغانستان پاسخ مثبت دهد و هرچه زودتر برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با دولت آماده شود.

انتخابات ریاست جمهوری یکی از موضوعات دیگری بود که عبدالله عبدالله به آن اشاره کرد. او گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی باید مطابق خواست نامزدان و شهروندان کشور تمام آماده‌گی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات شفاف، مستقل و عادلانه روی دست بگیرند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. به شمول عبدالله و غنی هژده نفر در این انتخابات نامزد بودند. با پیوستن زلمی رسول با دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» شمار این نامزدان به هفده نفر کاهش یافت.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که حدود ۹.۵ میلیون نفر واجد شرایط رأی‌دهی برای شرکت در انتخابات پیش‌رو نام‌نویسی کرده‌اند. هزینه این انتخابات ۱۴۹ میلیون دالر تعیین شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا