نماینده‌گی‌های دیپلماتیک افغانستان: بازداشت پناه‌جویان افغان در پاکستان نقض اصول بشردوستانه است

۸صبح، کابل: به ادامه بازداشت مهاجران افغان در پاکستان، نماینده‌گی‌های دیپلماتیک و قونسلگری‌های افغانستان به آن واکنش نشان داده و نسبت به ادامه این روند به‌شدت ابراز نگرانی کرده است.

نماینده‌گی‌های دیپلماتیک و‌ قونسلگری‌های افغانستان روز جمعه، ۱۹ جوزا، با نشر اعلامیه‌ای گفته‌اند، در شرایطی که مردم در جست‌وجوی امنیت به کشورهای همسایه پناه برده‌اند، بازداشت آنان کار خلاف اصول شفقت و هم‌بسته‌گی است.

در اعلامیه همچنان آمده است: «ما از گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت و دستگیری پناه‌جویان افغان در پاکستان به‌شدت نگران هستیم. این اقدامات ناقض استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر و مغایر با اصول شفقت و هم‌بسته‌گی است که مشخصه روابط دو کشور را تشکیل می‌دهد.»

نماینده‌گی‌های دیپلماتیک افغانستان از مقام‌های پاکستانی خواسته‌اند که از حفظ حقوق و حیثیت پناه‌جویان افغان در راستای قوانین بین‌المللی و اصول بشردوستانه اطمینان حاصل کنند.

آنان از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهنده‌گان (UNHCR) و سایر سازمان‌های بین‌المللی مربوطه درخواست کرده‌اند تا به وضعیت پناهنده‌گان افغان در پاکستان توجه جدی کرده و به حل فوری مشکلات شان بپردازند.

این اعلامیه‌ در حالی صادر شده که پولیس پاکستان در اسلام‌آباد و شماری دیگر از شهرهای این کشور به‌طور گسترده دست به بازداشت پناه‌جویان افغان زده‌ است.

طبق گزارش‌ها صد‌ها تن هم اکنون در بازداشت پولیس پاکستان به سر می‌برند.

دکمه بازگشت به بالا