افغانستان از اظهارات اخیر وزارت دفاع امریکا استقبال کرد

۸صبح، کابل: دولت افغانستان از اظهارات اخیر وزیر دفاع ایالات متحده امریکا در مورد ختم جنگ و قطع خشونت توسط طالبان استقبال کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی نوشته است: «حکومت افغانستان از هر گونه تلاش در این پروسه که منجر به تامین صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان شود، حمایت می‌کند. ملت ما برای یک صلح تعریف شده اجماع دارد.»

به تازه‌گی مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، گفته است با ‌آن‌که امریکا تلاش دارد تا به یک توافق سیاسی با گروه طالبان دست یابد، اما این تلاش‌ها به معنای هرنوع معامله با گروه طالبان نیست. او با اشاره به افزایش سطح خشونت‌ها در افغانستان گفته است که این خشونت‌ها گفت‌وگوهای صلح را در سایه قرار داد، به همین دلیل امریکا تن به هر معامله‌ای نخواهد داد.

وزیر دفاع امریکا روز شنبه، شانزدهم سنبله، در یک نشست خبری در فرانسه گفته است که امریکا روی یک توافق خوب با طالبان کار می‌کند. او افزوده است: «می‌خواهیم مطمین شویم به یک توافق مطلوب دست می‌یابیم؛ توافقی که امنیت کشورها و مسیر روشن‌تری را برای مردم افغانستان تضمین کند.»

این در حالی است که امریکا و گروه طالبان روی یک توافق‌نامه در اصول به توافق رسیده‌اند. این توافق در سفر اخیر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، به سران حکومت «نشان داده» شده است. حکومت نگرانی عمیق خودش را پیش از این نسبت به پیامدهای احتمالی توافق‌نامه امریکا و گروه طالبان اعلام کرده است.

هم‌ز‌مان با حکومت افغانستان شماری از سفیران پیشین امریکا در افغانستان و نماینده‌گان این کشور در کنگره نیز در این  مورد ابراز نگرانی کرده‌اند.

هم‌چنان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، به دوحه، پایتخت قطر رفته است. گروه طالبان اعلام کرده است که شام روز جمعه مذاکرات در قطر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان از سر گرفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا