قدرت نظامی افغانستان کاهش یافته است

۸صبح؛ کابل: بر اساس تازه‌ترین گزارش نشر شده توسط نهاد «گلوبال فایر پاور» ارتش افغانستان از میان ۱۳۷ ارتش دنیا در رده هفتاد و چهارم قرار گرفته است.
افغانستان در سال ۲۰۱۸ در فهرست این نهاد در رده هفتاد و یکم قرار داشت که با این حساب ۴ پله سقوط کرده است.
بر اساس تازه‌ترین رده‌بندی منتشر شده، ایالات متحده امریکا، روسیه و چین در سال ۲۰۱۹ سه قدرت برتر نظامی دنیا را تشکیل می‌دهند.
این بررسی همه ساله توسط نهاد گلوبال فایر منتشر می‌شود. این نهاد گفته است که از ۵۰‌ متغیر برای بررسی وضعیت قدرت نظامی کشورها استفاده کرده است.
در گزارش این نهاد آمده است که علی‌رقم مصرف میلیاردها دالر برای ایجاد یک نیروی نظامی موثر در افغانستان، مبارزه در این کشور ادامه دارد و نیروی نظامی افغانستان موفق به شکست دادن دشمنان خود نشده است.
ارتش افغانستان در حالی ۴ پله در رده‌بندی جهانی قدرت نظامی کشورهای جهان سقوط کرده است که سال گذشته رییس‌جمهور غنی از جان باختن ۲۸ هزار و ۵۲۹ نیروی امنیتی از سال ۲۰۱۵ در افغانستان خبر داده بود.
در این میان بخش بزرگی از قربانیان نیروهای امنیتی افغانستان را ارتش این کشور متحمل شده است.
نیروهای نظامی افغانستان هم‌اکنون در ۳۰ ولایت افغانستان عملا با گروه‌های مخالف دولت در جنگ‌اند.
بر اساس تازه‌ترین رده‌بندی منتشر شده، ایالات متحده امریکا، روسیه و چین در سال ۲۰۱۹ سه قدرت برتر نظامی دنیا را تشکیل می‌دهند.
براساس این رتبه‌بندی، هر کشوری که بتواند امتیازی نزدیک به صفر را به دست بیاورد دارای قدرت نظامی بالاتری است.
در این گزارش از کشورهای هند، فرانسه، جاپان، کوریای جنوبی، بریتانیا، ترکیه و آلمان به ترتیب به عنوان چهارمین تا دهمین قدرت‌های برتر نظامی جهان نام برده شده‌است.
از میان همسایه‌های افغانستان در این گزارش از ایران به عنوان چهاردمین، پاکستان پانزدهمین، ازبیکستان چهل‌وهشتمین، ترکمنستان هفتاد و پنج‌مین و تاجیکستان نود و چهارمین رده‌بندی‌های نظامی جهان نام‌برده شده است.
در این گزارش ارتش بوتان به عنوان ضعیف ارتش دنیا در رده ۱۳۷ قرار گرفته‌است.
در تهیه این فهرست توسط گلوبال فایر، علاوه بر تعداد سلاح‌ها، هواپیماها، کشتی‌ها و سایر ابزار نظامی، کیفیت سلاح‌ها نیز بررسی شده و همچنان عوامل جغرافیایی، جمعیتی و اقتصادی نیز در تهیه این فهرست، تاثیرگذار عنوان شده است.

دکمه بازگشت به بالا