امریکا و اروپا به‌منظور مبارزه با مواد مخدر به کشورهای کم‌درآمد جهان به‌شمول افغانستان کمک مالی کرده‌اند

۸صبح، کابل: سازمان بین‌المللی کاهش آسیب گفته است که در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۹۲ کشور کم‌درآمد جهان به‌شمول افغانستان پس از تسلط طالبان از سوی امریکا و اتحادیه اروپا برای برنامه‌های پیشگیری از مواد مخدر کمک مالی دریافت کرده‌اند.

روزنامه گاردین روز سه‌شنبه، ۲۱ سنبله، با نشر گزارشی به نقل از سازمان بین‌المللی کاهش آسیب نوشته است که امریکا و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱، از برنامه‌ها و سیاست‌های کنترل مواد مخدر بیشتر از برنامه‌های بشردوستانه چون تغذیه کودکان در مکتب‌ها یا حقوق کارگران حمایت مالی کرده‌اند.

طبق گزارش، یکی از این کشورها افغانستان است که پس از تسلط طالبان، برای آموزش نیروهای مبارزه با مواد مخدر این گروه کمک مالی دریافت کرده است.

در این گزارش آمده است که طی یک دهه گذشته یک میلیارد دالر کمک برای حمایت از «جنگ شکست خورده علیه مواد مخدر» مصرف شده که این موضوع نقض حقوق بشر را دامن زده است.

این سازمان افزوده است که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱، امریکا و اتحادیه اروپا به ترتیب ۵۵۰ و ۲۸۲ میلیون دالر از بودجه کمک‌های خود را برای این برنامه‌ها هزینه کردند.

با این حال، آمارهای این گزارش نشان می‌دهد که امریکا و اتحادیه اروپا تنها در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳۲۳ میلیون دالر را به حمایت از سیاست‌های کنترل مواد مخدر در سطح جهان هزینه کرده‌اند؛ در حالی که ۱۹۸ میلیون دالر را صرف برنامه‌هایی در راستای تغذیه کودکان در مکتب‌ها یا حمایت از حقوق کارگران کرده‌اند.

طالبان تا کنون در مورد این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

این در حالی است که روز یک‌شنبه هفته جاری دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) با نشر گزارشی تازه‌ای اعلام کرد که افغانستان سریع‌ترین تولیدکننده متامفتامین در جهان است.

پیشتر، هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در اوایل سال جاری با صدور فرمانی کشت کوکنار را ممنوع کرد و استعمال و انتقال، خرید و فروش، واردات و صادرات و کارخانه‌های تولید هرگونه مواد نشه‌آور را به‌گونه جدی منع کرد.

با این حال، مقام‌های طالبان خود به کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور متهم هستند.

بیش‌تر بخوانید:

سازمان ملل: افغانستان سریع‌ترین تولیدکننده متامفتامین در جهان است

دکمه بازگشت به بالا