امریکا یک میلیاردر چینی را به اتهام کلاه‌برداری بازداشت کرد

امریکا یک میلیاردر چینی و از افراد نزدیک به دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده را به اتهام کلاه‌برداری یک میلیارد دالر از طریق فعالیت‌های ضد دولت چین، بازداشت کرده است.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که گوا ونگوی ۵۴ ساله، که مدت‌ها توسط دولت چین دنبال می‌شد، روز چهارشنبه، ۱۵ مارچ، در شهر نیویورک بازداشت شده است.

وزارت عدلیه امریکا روز چهارشنبه با اعلام بازداشت «گوا ونگوی» اعلام کرده است که این سرمایه‌دار چینی و یک همکارش به نام «جه کین مینگ» با دزدیدن پول افرادی که در طرح‌های سرمایه‌گذاری شرکت کرده بودند، برای خود لوازم قیمتی از جمله یک قایق تفریحی، یک عمارت چهار هزار و ۶۴۵ متر مربعی و یک موتر فراری ۳.۸ میلیون دالری خریداری کرده بودند.

وزارت عدلیه امریکا اعلام کرده که گوو از موقعیت خود به‌عنوان منتقد شی جین‌ پینگ، رییس جمهور چین، برای جلب جمعیت گسترده‌ای از دنبال‌کننده‌گان در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کرد.

گوا هوادارانش را تشویق می‌کرد تا در کسب‌وکارهای او از جمله گروه رسانه‌ای GTV که زمانی «استیو بنن» مشاور پیشین ترمپ مدیر آن بود، کمک مالی کرده یا در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

در اسناد دادگاه، دادستان‌ها درخواست کرده‌اند که گوا بدون وثیقه به‌عنوان «خطر قابل توجه فرار و خطری که برای جامعه ایجاد می‌کند» بازداشت شود.

بربنیاد این مدارک، این میلیاردر چینی، منتقدان را مورد آزارواذیت قرار داده است و در صورت محکوم شدن به تمام اتهامات با بیش از ۱۰۰ سال زندان روبه‌رو خواهد شد.

این کلاه‌برداری زمانی رخ داده است که «گوا ونگی» پس از اتهام کلاه‌برداری و فساد در سال ۲۰۱۴ از چین فرار کرد؛ اما به انتقاد از فساد مالی در دولت چین روی آورد.

او همچنین چهار سال بعد از فرار از کشورش، هنگ‌کنگ را به پول‌شویی میلیون‌ها دالر متهم کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا