امریکا پنج شرکت ترکی را تحریم کرد

دولت امریکا به‌دلیل دور زدن تحریم‌ها و حمایت مسکو از جنگ در اوکراین، پنج شرکت و یک شهروند ترکیه را تحریم کرده است.

رویترز پنج‌شنبه‌شب، ۱۴ سپتامبر، گزارش داده که تحریم‌های تازه امریکا شرکت‌های  کشتیرانی و تجاری ترکیه را هدف قرار داده است که متهم به کمک به تعمیر کشتی‌های تحریم شده مرتبط با وزارت دفاع روسیه و کمک به انتقال «کالاهای دو منظوره» هستند.

امریکا این شرکت‌های را در حالی تحریم کرد که واشنگتن امیدوار است، انقره عضویت سویدن در ناتو را در زمان تشکیل مجدد پارلمان ترکیه در اوایل اکتوبر تصویب کند.

امریکا و متحدانش پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فبروری ۲۰۲۲ تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه اعمال کردند، اما کانال‌های عرضه از ترکیه، همسایه دریای سیاه و دیگر مراکز تجاری را باز باقی مانده‌اند.

واشنگتن پیش از این بارها به ترکیه در مورد صادرات مواد شیمیایی و تراشه‌ها، محصولاتی که می‌توانند مسکو از آن در جنگ اوکراین استفاده کند، هشدار داده بود.

پیش از این، چند مقام امریکایی پس از حمله روسیه به اوکراین به‌هدف وارد کردن فشار برای جلوگیری از کمک شرکت‌های ترک به روسیه  به انقره سفر کرده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری امریکا که نامی از وی در خبر گرفته نشده، گفته است: «در ۱۸ ماه گذشته، ما نگرانی های خود را با دولت و بخش خصوصی ترکیه در میان گذاشته و آنها را از خطرات قابل توجه تجارت با کسانی را که تحریم کردیم و مرتبط با جنگ روسیه هستند، آگاه کردیم.»

وزارت خزانه‌داری امریکا می‌گوید که شرکت‌های تحریم شده مستقر در ترکیه از جمله شرکت‌هایی هستند که روسیه برای واردات کالاهای دو منظوره بسیار مورد نیاز برای فعال نگه‌داشتن جنگ در اوکراین به آنها نیاز داشت.

در همین حال، وزارت امور خارجه امریکا، شرکت کشتی‌سازی (ID) مستقر در ترکیه و مالک آن ایلکر دوگرویول را هدف قرار داد که به گفته این وزارت، قطعات الکترونیکی با مبدا امریکایی و اروپایی را به شرکت‌هایی در روسیه ارسال می‌کرد.

دولت ترکیه تا کنون در مورد این اقدام امریکا واکنشی نشان نداده است.

براساس اطلاعات، در پی این تحریم‌ها، بخش ساخت‌و‌ساز روسیه، نهادهای عوایدی از صنایع استخراجی، بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری زیان خواهند دید.

این در حالی است که امریکا پیش از این هم شماری از شرکت‌ها و افراد را در کشورهای مختلف، به اتهام همکاری با روسیه در جنگ اوکراین تحریم کرده است.

بیشتر بخوانید:

امریکا رهبران روسیه و کوریای شمالی را تهدید به تحریم کرد

دکمه بازگشت به بالا