امریکا: از وقوع حملات در داخل روسیه حمایت نمی‌کنیم

به دنبال حملات پهپادی اوکراین به مسکو، یک مقام وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید که ایالات متحده از وقوع حملات در داخل خاک روسیه حمایت نمی‌کند.

این منبع که نخواسته نامش در خبر فاش شود، روز سه‌شنبه، ۳۰ می، در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه، این اظهارات را مطرح کرده است.

او تصریح کرده است: «اخبار را دیدیم و در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این موضوع هستیم. به‌طور کلی از وقوع حملات در داخل روسیه حمایت نمی‌کنیم. بر ارایه تجهیزات و آموزش مورد نیاز اوکراین برای باز پس‌گیری سرزمین‌های مستقل خود متمرکز هستیم و دقیقا همان کار را انجام می‌دهیم.»

این مقام وزارت امور خارجه امریکا تاکید کرده که ارتش روسیه در ماه می علیه کی‌یف، پایتخت اوکراین دست‌کم ۱۷ بار حمله هوایی انجام داده است.

او اضافه کرده است: «روسیه علیه اوکراین این جنگ را آغاز کرد. روسیه به جای این‌که هر روز علیه شهرها و مردم اوکراین حملات بی‌رحمانه انجام دهد، می‌تواند نیروهای خود را از این کشور خارج کند و به این جنگ پایان دهد.»

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه این حمله را اقدام «تروریستی» خوانده است.

او تصریح کرده است: «آن‌ها تصمیم گرفتند روسیه و شهروندانش را بترسانند و به ساختمان‌های غیرنظامی حمله کنند. البته این نشانه روشن است که این یک اقدام تروریستی است.»

گفتنی است که رسانه‌های بین‌المللی روز سه‌شنبه، ۳۰ می، گزارش داده‌اند که اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور، بزرگ‌ترین حمله‌اش را با استفاده از ۸ پهپاد بی‌سرنشین به مسکو را انجام داده است.

گفته می‌شود که سیستم دفاع هوایی مستقر در مسکو هر ۸ پهپاد را سرنگون کرده و خسارات اندک ناشی از فروریختن بقایای آن به بخش‌های از این شهر وارد شده است.

با این حال، کی‌یف هنوز در مورد این حمله چیزی نگفته است.

دکمه بازگشت به بالا