خروج عجولانه امریکا از افغانستان؛ جمهوری‌خواهان احضاریه آنتونی بلینکن را صادر کردند

۸صبح، کابل: اعضای جمهوری‌خواه مجلس نماینده‌گان امریکا در پی آنچه تاخیر در گزارش خروج نیروهای خارجی به رهبری این کشور در آگست سال ۲۰۲۱ از افغانستان خوانده می‌شود، احضاریه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، را صادر کرده‌اند.

واشنگتن‌پست گزارش داده‌ که انتظار می‌رود این احضاریه روز سه‌شنبه، ۸ حمل، به بلینکن ارایه شود.

مایک‌ مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا، گفته است: «ما چند بار با حسن نیت برای یافتن زمینه مشترک تلاش کردیم تا بتوانیم این اطلاعات مهم را ببینیم. متأسفانه وزیر بلینکن از ارایه گزارش و پاسخ خود به این درخواست خودداری کرد و من را مجبور کرد که اولین احضاریه خود را به‌عنوان رییس این کمیته صادر کنم.»

در همین حال، براساس نامه‌ای که نسخه‌ای از آن به آسوشیتدپرس رسیده است، وزارت امور خارجه امریکا در پاسخ به درخواست نماینده‌گان مبنی بر دریافت گزارش خروج از کابل، هفته‌ای پیش به دلیل محرمیت گزارش یاد شده، پیشنهاد جلسه‎ توضیحی را داده است.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور  خارجه امریکا، گفته که با درک حساسیت و ارزش این گزارش، اطمینان می‌دهد که این سند محرم به کنگره فرستاده خواهد شد.

صدور احضاریه وزیر امور خارجه امریکا آخرین تلاش جمهوری‌خواهان در این کشور گفته شده که دولت به رهبری جو بایدن را مسوول رویداد ۱۵ آگست در کابل و برگشت طالبان به قدرت می‌دانند.

گفتنی‌ است که خروج پرهرج‌ومرج نیروهای خارجی به رهبری امریکا از افغانستان پس از تسلط طالبان، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت جو بایدن کرده است.

دکمه بازگشت به بالا