سازمان عفو بین‌الملل: مدافعان حقوق بشر در افغانستان تهدید می‌شوند

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل امروز چهارشنبه، ششم سنبله، در گزارشی اعلام کرد که مدافعان و فعالان حقوق بشر در افغانستان از سوی مقام‌های دولتی و نیز گروه‌های تفنگ‌دار مورد تهدید و حمله قرار می‌گیرند.

در گزارش این سازمان تذکر رفته است که فعالان حقوق بشری در افغانستان با تهدید، فشار، آزار، اذیت و خشونت مواجه‌اند که مقام‌های دولتی و گروه‌های مسلح در اعمال این موارد نقش دارند. در عین حال، سازمان عفو بین‌الملل از حکومت افغانستان انتقاد کرده است که در جریان چند سال گذشته در رسیده‌گی و تحقیقات در مورد قضایای خشونت علیه فعالان حقوق بشر کوتاه آمده و به صورت لازم از فعالان حقوق بشر حمایت نکرده است. این نهاد به موارد حمله به فعالان حقوق بشر اشاره کرده و گفته است که عاملان این رویدادها از سوی حکومت هیچ گاهی شناسایی و بازداشت نشده‌اند.

به همین ترتیب، سازمان عفو بین‌الملل از حکومت افغانستان انتقاد کرده است که پرونده ده مورد از قضایای خشونت علیه فعالان حقوق بشری را نادیده گرفته است. به گفته این سازمان، حکومت افغانستان و مقام‌های حکومتی در مواردی آن‌ها را به دفاع شخصی (گرفتن اسلحه) توصیه کرده‌اند. از نظر سازمان عفو بین‌الملل حکومت در امر رسیده‌گی به قضایای خشونت علیه فعالان حقوق بشر ناکام است.

سیدعمر وریچ، معاون بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: «در واقع از لحاظ زمانی، این روزها در واقع خطرناک‌ترین زمان برای فعالان حقوق بشر در افغانستان پنداشته می‌شود. آن‌ها نه تنها در یک فضای کاملاً مخاطره‌آمیز فعالیت می‌کنند، بلکه از سوی مقام‌های دولتی و گروه‌های مسلح با تهدیدات پی‌هم مواجه هستند.» او خاطرنشان کرد که حکومت مکلفیت دارد تا از مدافعان حقوق بشر حمایت و حفاظت کند و به پرونده‌ها و قضایای خشونت علیه مدافعان حقوق بشر هرچه زودتر رسیده‌گی نماید.

طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، به دلیل تدوام تهدیدها و بی‌توجهی دولت افغانستان، برخی از فعالان حقوق بشر به این سازمان گفته‌اند که به حمایت دولت پس از این اعتماد ندارند.

این نهاد هم‌چنان تصریح کرده است که هم‌زمان با افزایش تلفات غیرنظامیان و سطح خشونت‌ها در افغانستان، خشونت‌ها و تهدیدها علیه مدافعان حقوق بشر نیز افزایش یافته‌، اما جامعه جهانی نیز در این مورد توجه لازم نکرده است.

با این حال، سازمان عفو بین‌الملل از نهادها و در مجموع جامعه جهانی خواهان حمایت از فعالان حقوق بشر افغانستان شده و تأکید کرده است که دست‌آوردهای آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد و حفظ شود.

در همین حال، وزارت امور داخله می‌گوید که برای تأمین امنیت مدافعان حقوق بشر به صورت فردی و جمعی اقدام کرده است. نصرت رحیمی، سخنگوی این وزارت گفته است که همه راهکارها برای تأمین امنیت آن‌خها روی دست گرفته شده است و اگر مدافعان حقوق بشر کدام طرحی دارند آن را با وزارت امور داخله شریک کنند.

دکمه بازگشت به بالا