عفو‌ بین‌الملل: اتهام تجاوز جنسی اعضای طالبان فوراً بررسی شود

۸صبح،‌ کابل: در پی نشر گزارش‌ها از اتهام تجاوز جنگ‌جویان طالبان بر اعضای یک خانواده در ولایت سرپل، اکنون سازمان عفو‌ بین‌الملل گفته است که این قضیه و دیگر موارد مشابه باید فوراً بررسی شود.

زمان سلطانی، محقق بخش جنوب آسیا در سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه، ۱۹ حوت، در اعلامیه‌ این نهاد گفته است: «جزییاتی که از تجاوز گروهی طالبان بر یک زن و دخترانش آشکار شده، وحشت‌ناک‌ترین درجه‌ای از نقض حقوق بشر در تاریخ آن است که شاهد هستیم.»

او‌ گفته است که طالبان به‌‌عنوان مقام‌های بالفعل افغانستان باید این رویداد را محکوم کرده و بلافاصله تحقیقات مستقل، شفاف و بی‌طرفانه را در مورد آن آغاز کنند.

عفو بین‌الملل از طالبان خواسته است تا عاملان این رویداد طبق قوانین و استندردهای بین‌المللی حقوق بشر در محاکمات عادلانه و بدون توسل به مجازات اعدام، تحت تعقیب و مجازات قرار گیرند.

سلطانی خاطرنشان کرده که تداوم خشونت‌های جنسی از سوی‌ اعضای طالبان، نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد.

گفتنی است که در یک ‌نوار تصویری نشرشده، یک زن ـ باشنده روستای خانقاه ولسوالی سوزمه‌قلعه ولایت سرپل ـ ادعا می‌کند که اعضای طالبان بر وی‌ و‌ دو‌ دختر خردسالش تجاوز‌ جنسی کرده‌اند. طالبان تا کنون در مورد نوارهای تصویری‌ نشر‌شده چیزی نگفته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا