عفو بین‌الملل از تصمیم امریکا در مورد سرنوشت مهاجران افغانستان استقبال کرد

۸صبح، کابل: سازمان عفو بین‌الملل از تصمیم امریکا مبنی بر دادن وضعیت محافظت شده موقت برای مهاجران افغان استقبال کرده و تأکید کرده است که و حفاظت‌ها باید به سایر کشورهایی که با درگیری‌های مسلحانه مواجه هستند گسترش یابد.

این نهاد روز چهارشنبه، ۲۵ حوت، در اعلامیه‌ای تصمیم دولت امریکا برای محافظت بیش از ۷۵ هزار مهاجر افغان در ایالات متحده را یک کمک بزرگ خوانده، اما افزوده است که هنوز امریکا وعده‌هایش را به افغان‌ها به پایان نرسانده است.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل دادن  وضعیت حفاظت شده موقت یک «باند کمک» است، اما درمان نیست. این نهاد خاطرنشان کرده است که کنگره امریکا باید فوراً برای تصویب قانونی تلاش کند تا اطمینان حاصل شود که افغان‌ها نقشه راه شهروندی دارند.

این سازمان هم‌چنان افزوده است که دولت بایدن باید با گسترش مسیرهای بشردوستانه و ایجاد برنامه آزادی مشروط برای افغان‌ها به روند تخلیه ادامه دهد.

افزون بر این، سازمان عفو بین‌الملل از دولت جو بایدن خواستار حمایت مشابه برای جمعیت کشورهای از جمله کامرون، باهاما، گواتمالا، گینه، اتیوپی، هنگ‌کنگ، موریتانی و سیرالئون نیز شده است.

به گفته این سازمان، درگیری‌های مسلحانه در این کشورها بدتر شده و تلفات هزارن نفر افزایش یافته است.

گفتنی است که این سازمان در حالی خواستار حمایت از مهاجران افغان شده است که روند تخلیه از چندی به این سو به دلایل نامعلوم متوقف شده است. هم‌اکنون صدها شهروند تحت تهدید که با دولت امریکا همکار بودند، منتظر شروع روند تخلیه اند.

دکمه بازگشت به بالا