یک مخترع از فرانسه تا بریتانیا با تخته پروازی سفر کرد

فرانکی زاپاتا، مخترع ۴۰ ساله فرانسوی، موفق شد روز چهارشنبه با پرواز در عرض کانال مانش، مسیری ۳۵ کیلومتری را با یک تخته پروازی (هاوربرد) طی کند. این رکورد جدید در این نوع پرواز است و برای نخستین‌بار است که فردی مسیر فرانسه تا بریتانیا را با تخته پرنده می‌پیماید.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی تنها در مرز بریتانیایی کانال یک بار برای سوخت‌گیری توقف کرد. سرعت پرواز وی ۱۷۷ کیلومتر در ساعت بوده‌ است و سه بالگرد وی را در مسیر پرواز همراهی می‌کردند.

این دومین تلاش آقای زاپاتا برای عبور از کانال مانش با تخته پروازی است. ۱۰ روز قبل، تنها چند دقیقه پیش از رسیدن به قایقی برای سوخت‌گیری نفت سفید، سوخت هاوربرد وی تمام شد و به آب افتاد. این شهروند فرانسوی می‌گوید که به همراه تیمش روزی ۱۶ ساعت تمرین کرده ‌است تا بتواند این مسیر را با موفقیت پرواز کند.

زاپاتا می‌گوید که سه سال قبل این تخته پنج‌موتوره را ساخته است و ارتش فرانسه نیز اواخر پارسال ۱٫۳ میلیون یورو برای پیش‌برد و تکمیل آن امکانات مالی در اختیار وی قرار داده ‌است. زاپاتا جریان باد و سوخت‌گیری مجدد را مهم‌ترین چالش این ماجراجویی ۲۰ دقیقه‌ای عنوان کرده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا