اشرف غنی: راهکار «نادرست» صلح عواقب ناگوار در پی دارد

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور می‌گوید که طرح و اجرای هرگونه راهکار نادرست برای رسیدن به صلح عواقب ناگوار درپی دارد و نیاز است که روند صلح با دقت و تدبیر لازم به پیش‌برده شود.

رییس جمهور غنی این سخنان را امروز چهارشنبه، سی‌ام اسد، در دیدار با تود ولترز، فرمانده ارشد نیروهای متحد ناتو و فرمانده عمومی امریکا در اروپا، مطرح کرده است. ارگ ریاست جمهوری گفته است که در این دیدار روی تهدیدات موجود تروریسم و راه مبارزه با آن، بحث و گفت‌وگو شده است.

 محمداشرف غنی گفته است: «صلح برای افغانستان اولویت دارد و حکومت افغانستان نقشه راه صلح را ترتیب و آن را با دقت، تدبیر و با توجه از تحلیل که از تهدیدات و پیامدهای آن دارد، به پیش می‌برد.» او در ادامه از راهکارهای نادرست برای رسیدن به صلح هشدار داده است. به گفته او، امنیت و صلح افغانستان با تهدید روبه‌رو بوده و نیاز است تا این روند با دقت مدیریت شود.

 رییس جمهور غنی در این دیدار که مقام‌های ناتو در آن حضور داشته‌اند، تصریح کرده که «تروریستان» در تلاش هستند تا افغانستان را به لانه‌های امن شان مبدل کنند، اما نیروهای امنیتی افغان مانع آن‌ها خواهند شد.

آقای غنی هم‌چنان گفته است که حکومت افغانستان متعهد به صلحی است که منجر به ختم جنگ و حفظ نظام جمهوری شود. او افزوده است که گروه طالبان هنوزهم برای آتش‌بس و برقراری صلح اراده ندارد و با اجرای حمله‌های هراس‌افگنانه بر غیرنظامیان این بی‌اراده‌گی‌شان را به نمایش گذاشته است.

محمداشرف غنی یک بار دیگر گفته است که طالبان در مورد مناسباتش با پاکستان، القاعده، داعش و ده‌گروه هراس‌افگن دیگر و نیز مواد مخدر باید توضیح بدهند. به گفته رییس جمهور غنی، گروه طالبان در خاک پاکستان پناه‌گاه دارد و این گروه بدون موجودیت پناه‌گاه در خاک پاکستان، دوام آورده نمی‌تواند. او ادعای گروه طالبان مبنی بر در اختیار داشتن اکثر خاک افغانستان را رد کرده و گفته است که این ترفند تبلیغاتی گروه طالبان است.

رییس جمهور غنی از جانب دیگر، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در ششم میزان حتمی دانسته و گفته است که بدون انتخابات صلح تأمین شده نمی‌تواند اما گروه طالبان با این روند ملی مخالفت نشان داده است.

از جانب دیگر، تود ولترز، فرمانده ارشد نیروهای متحد ناتو و فرمانده عمومی امریکا در اروپا گفته است که سازمان ناتو برای حمایت دوام‌دار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه می‌دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا