اشرف غنی: در هفته گذشته بیش از یک هزار طالب کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید که در هفته گذشته بیش از یک هزار نفر از اعضای گروه طالبان در نبرد با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. او رهبران سیاسی گروه طالبان را مسوول تلفات این شمار از اعضای طالبان خطاب کرد و گفت که عدم پذیریش آتش‌بس از سوی این حلقه سبب ادامه جنگ و کشتار شده است.

آقای غنی که در همایش انتخاباتی حزب اسلامی به رهبری عبدالهادی ارغندوال در حمایت از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» صحبت می‌کرد، تأکید کرد که نیروهای امنیتی موج چهارم حملات طالبان را موفقانه دفع کرده‌اند.

به گفته او، این موج از حملات مانند سه موج از حمله‌های دیگر گروه طالبان دفع و شکسته شده است. محمداشرف تصریح کرد که موج چهارم حملات طالبان بر افتخارات، اهداف غیرنظامی و تأسیسات دولتی و عامه قرار بود انجام شود، اما دفع شد. او از تصفیه ولایت بدخشان و بازگشایی شاهراه ولایت‌های شمالی به عنوان دست‌آوردهای تازه نیروهای امنیتی یاد کرد.

محمداشرف غنی به طالبان نیز پیام داد که نیروهای امنیتی افغانستان نسبت به گذشته تفاوت دارد و لذا دست از جنگ بردارند. به گفته او، ۹۸ درصد عملیات‌ ویژه و شبانه مستقلانه از سوی نیروهای کماندو به اجرا گذاشته می‌شود.  

آقای غنی در این همایش از گروه طالبان خواست تا با ارگ و حکومت انتخابی وارد گفت‌وگو شوند؛ زیرا ارگ تنها مرجعی است که می‌تواند از مردم افغانستان نماینده‌گی کند.

اخیرا به دنبال شکست مذاکرات امریکا و گروه طالبان روی صلح افغانستان، مقام‌های ارشد ملکی و نظامی امریکا نیز از تشدید حملات علیه گروه طالبان خبر داده‌اند. پیش‌تر دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفته بود که در چهار روز گروه طالبان را به شدتی کوبیده است که در یک دهه گذشته سابقه نداشته است.

 هم‌چنان جنرال مک کنزی، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در آسیای میانه، در سفری به افغانستان اعلام کرد که موضع امریکا در قبال طالبان تغییر کرده است و پس از این حملات علیه طالبان افزایش می‌یابد.

دکمه بازگشت به بالا