اشرف غنی: صلح آمدنی است و افغانستان به عقب بر نمی‌گردد

۸ صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور می‌گوید، صلح آمدنی است و همزمان انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار خواهد شد. رییس جمهوری کشور که ناوقت شب چهارشنبه، ۳۰ اسد، در مراسم بازگشایی قصر دارالامان در کابل صحبت می‌کرد گفت که افغانستان به گذشته بر نخواهد گشت.

او در ادامه تصریح کرد که افغانستان بار دیگر به جنگ‌های ویران‌گر دهه ۹۰ مجاهدین نخواهد رفت. غنی در این مراسم بر تامین زودهنگام صلح در کشور تاکید کرد و گفت که صلح آمدنی است:« صلح می‌آید، انتخابات صورت می‌گیرد، ما هرگز به سال‌های بربادی بر نمی‌گردیم.»

اشرف غنی در ادامه گفت که دولت او خواستار صلحی است که «در آن عزت و آبروی همه‌ی ما حفظ باشد.»

رییس جمهوری کشور این سخنان را در مراسم بازگشایی قصر بازسازی شده دارالامان بیان کرد. این مراسم شب گذشته با حضور شماری از مقام‌های بلندپایه دولتی و برخی از دپیلومات‌های کشورهای بیرونی در صحن قصر دارالامان برگزار شد. اما در این مراسم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور حضور نداشت.

قرار بود مراسم گشایش قصر دارلاامان سه روز پیش و همزمان با صد سالگی استرداد استقلال افغانستان انجام شود ولی پس از حمله گروه داعش بر یک مراسم عروسی در نزدیکی قصر دارالامان، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که این مراسم به تعویق افتاده است.

با این حال اشرف غنی، با اشاره به این موضوع گفت:« «تروریستان توانستند که با ریختاندن خون هموطنان بی‌گناه ما، تجلیل از این روز را به تعویق بیاندازند، اما آنان هرگز موفق نخواهند شد تا ما را از مسیر ترقی، تحول، پیشرفت و آزادی‌خواهی منحرف کنند.»

شام‌گاه روز شنبه، بیست‌وششم اسد، یک مهاجم انتحاری مربوط به گروه داعش مهمانان یک محفل را در سالن عروسی«شهر دبی» از مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل هدف قرار داد. بر اساس آخرین آمار وزارت داخله، در این حمله ۸۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

اشرف غنی با اشاره به این حمله گفت:«آنان از کشتار در عروسی، فاتحه، مسیر راه و کودکستان‌ها دریغ نکردند. این کردار شان هیچ رابطه‌ی به دین مبین اسلام ندارد. ما این تلاش خونین و فاجعه‌بار دشمنان را ناکام خواهیم ساخت.»

قصر دارالامان

قصر دارالامان توسط مهندسان افغانی بازسازی شده است

قصر بازسازی شده دارالامان که شب چهارشنبه، ۳۰ اسد، توسط رییس جمهور بازگشایی شد، حدود دو سال قبل کاربازسازی آن از سوی دولت افغانستان آغاز شده بود. دولت گفته حدود ده میلیون دالر را صرف بازسازی  این قصر کرده است. قرار است دو طبقه این قصر به یک موزیم فرهنگی تبدیل شود و از طبقه سوم آن به عنوان یک مهمان‌خانه دولتی کار گرفته شود.  

قصر دارالامان در سال‌های ۱۳۰۴-۱۳۰۶ خورشیدی و در زمان سلطنت امان‌الله خان و تحت نظر مهندسان آلمانی ساخته شد. این قصر در زمانی که آباد بود، حدود ۱۵۰ اتاق بزرگ و کوچک داشت.  امان الله خان این قصر را برای استفاده دستگاه دولت خود و به نام خود ساخته بود، اما تنها کمتر از دو سال از آن استفاده کرد تا آن که سلطنتش سقوط کرد.

در سال‌های دهه شصت خورشیدی وزارت دفاع از این قصر استفاده می‌کرد و در کودتای ۱۶ دلو ۱۳۶۸ خورشیدی به رهبری جنرال شهنواز تنی، وزیر دفاع پیشین علیه دولت داکتر نجیب الله، این محل هدف بمباران قرار گرفت و بخشی از آن ویران شد.

دارالامان در جنگ‌های داخلی سال‌های دهه هفتاد خورشیدی آسیب بیشتری دید و سرانجام به ویرانه‌ای تبدیل شد و در دو دهه گذشته، مورد استفاده نبوده است.

دکمه بازگشت به بالا