عاشورا «نسبتاً در آرامش» سپری شد

محمد امینی

مراسم عاشورا در شهر کابل و سایر ولایت‌های کشور با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. نیروهای امنیتی افغان با همکاری مردم تدابیر شدید امنیتی را در مساجد و اماکن مذهبی که این مراسم برگزار شده بود، روی دست گرفته بودند. رهبران حکومت وحدت ملی نیز در روز عاشورا به جمع عزاداران پیوست و بر وحدت میان مذاهب کشور تاکید کردند.

از چند روز به این‌سو، نیروهای امنیتی در تمام سطح شهر حضور سنگین داشتند و مردم محل نیز در تامین امنیت مساجد و حسینیه‌ها سهم گرفته‌ بودند. با وجود نگرانی‌های امنیتی و ترس از هدف قرار گرفتن عزاداران، این مراسم اما بدون کدام رویداد بزرگ امنیتی سپری شد.

از آغاز دهه محرم در بیش‌تر نقاط شهرها سقاخانه‌ها بر پا شده بود که با توزیع شیر و شربت و هم‌چنان چای از رهگذران و عزاداران پذیرایی می‌کرد. محافل روضه‌خوانی، سینه‌زنی و نذر در روز عاشورا در مساجد برگزار شد و ملاها در مورد حادثه عاشورا برای مردم معلومات دادند. برخی از عزاداران در روز عاشورا به مراکز اهدای خون رفتند و خون هدیه کردند.

به دلیل وقوع چندین حمله انتحاری در سال‌های گذشته در اماکن مذهبی در این مراسم، بحث تامین امنیت مراسم عاشورا در چند سال اخیر به یک نگرانی جدی بدل شده است.

در عاشورای سال ۱۳۹۰ وقوع یک حمله انتحاری در ورودی مسجد ابوالفضل در شهر کابل ۸۰ کشته به جا گذاشت. سه سال قبل نیز یک مهاجم ملبّس با لباس پولیس، در شب عاشورا وارد محوطه زیارت سخی در کابل شد و بر عزاداران آتش گشود. در نتیجه حمله این مهاجم، ۱۶ تن کشته شدند و ده‌ها تن زخم برداشتند.

از سویی هم سه سال پیش نیز عزادران در روز عاشورا در ولایت بلخ هنگام ترک مسجد هدف حمله قرار گرفتند که در این انفجار دست‌کم شش تن کشته و ۳۶ تن دیگر زخمی شدند.

در کنار این‌ها در دو سال گذشته، بارها مساجد و اماکن مذهبی در نقاط مختلف کشور به ویژه شهر کابل هدف حملات انتحاری و انفجاری قرار گرفته است که در نتیجه آن صدها غیر نظامی به شمول زنان و کودکان کشته و زخمی شده‌اند.

پس از افزایش حملات تروریستی به مساجد و اماکن مذهبی،‌ کمیسیون عالی هم‌آهنگی امنیتی مراسم دینی ایجاد گردید و طرح تامین امنیت مساجد، مبرها و اماکن مذهبی روی دست گرفته شد که بر اساس آن نیروهای مردمی به حمایت حکومت مسلح شده و امنیت مساجدشان را به عهده گرفتند. نیروهای امنیتی نیز با این نیروهای مردمی همکاری داشتند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله، گفت که یک برنامه‌ی امنیتی که قبلاً از سوی وزارت‌های دفاع، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی آماده شده بود، به خاطر تامین امنیت روزهای عاشورا به اجرا گذاشته شد و در روزهای عاشورا کدام رویداد بزرگ امنیتی رخ نداد. تنها در دو مورد در ولایت‌های غزنی و بلخ در نتیجه انفجار ماین‌، شماری از افراد زخمی شدند.

آقای رحیمی در ادامه افزود که شماری از مردم به صورت رضاکارانه در تامین بهتر امنیت روزهای عاشورا سهم گرفتند. با این حال سخنگوی وزارت داخله گفت که تاکنون از سراسر کشور نهادهای امنیتی از وقوع حادثه‌ای خبر نداده و مراسم تاکنون به آرامی سپری شده است.

 

تأکید بر وحدت میان مذاهب

با این حال محمد اشرف غنی، رییس جمهور، و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در روز عاشورا در دو مراسم جداگانه عزاداری در غرب کابل شرکت و سخنرانی کردند.

محمداشرف غنی در سخنانش به وحدت میان مذاهب کشور تاکید کرد و گفت که امروز جای افتخار است که در افغانستان، همه مسلمانان و همه پیروان مذاهب از این رویداد بزرگ تجلیل می‌کنند: «امام حسین اکنون به نقطه اتصال و الگوی هم‌پذیری برای ما بدل شده است.»

به گفته رییس جمهور غنی، در میان همه کشورهای اسلامی، افغانستان در هم‌پذیری مذهبی بی‌نظیر و بی‌نمونه است. او در ادامه گفت: «من همان گونه که بارها گفته‌ام اکنون نیز به صراحت می‌گویم که هر تهدیدی که متوجه شهروندان شیعه و هزاره افغانستان باشد. من به حیث رییس جمهور کشور، یک هزاره و یک شیعه خواهم بود.»

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز گفت که در این سال‌ها وفاق شیعه و سنی و وحدت و هم‌دلی مردم افغانستان واقعاً مثال‌زدنی است: «آگاهی‌ای که بین مردم در این رابطه ایجاد شده، ما را مطمین می‌گرداند که جریان‌های افراطی، طالبان و داعش و هر گروه افراطی دیگر این آرزو را به گور خواهد برد که بتواند بین مردم ما تفرقه‌ی مذهبی و جنگ فرقه‌ای ایجاد کنند.»

با آن‌که اختلافات و جنگ‌های فرقه‌ای در برخی از کشورهای منطقه و جهان پیشینه داشته و قربانی‌های زیادی گرفته است اما افغانستان تاکنون شاهد این اختلافات نبوده است.

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در پیامی که به مناسب روز عاشورا به نشر رسانده، ابراز امیدواری کرده است که «به برکت این ماه نوحه و عزاداری، آرزوی دیرینه مردم که تحقق صلح سرتاسری و دوامدار و برگزاری انتخابات عادلانه و همه‌شمول است تحقق یابد و شهروندان ما در سایه‌ای آرامش و امنیت گام‌های مطمین را در راستای توسعه و رفاه بردارد.»

دکمه بازگشت به بالا