لوی‌سارنوالی قضیه تیرباران کماندوهای ارتش را بررسی می‌کند

۸صبح، کابل: لوی‌سارنوالی کشور اعلام کرده است که بررسی‌هایش در مورد تیرباران شدن کماندوهای ارتش از سوی طالبان در حالت بی‌دفاعی را آغاز می‌کند.

این نهاد روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تعدادی از منسوبان وزارت دفاع ملی در ولایت فاریاب که غیرمسلح بودند، توسط «عناصر ضد‌بشریت» با ضربات گلوله به گونه بی‌رحمانه کشته شده‌اند.

لوی‌سارنوالی این عمل‌کرد طالبان را غیر انسانی و غیر اسلامی عنوان کرده و گفته است که مطابق اسناد بین‌المللی، از جمله جرایم بین‌المللی است و در کد جزای افغانستان نیز جرم‌انگاری شده است.

طبق معلومات اعلامیه، لوی‌سارنوالی به ارگان‌های امنیتی و کشفی هدایت داده است تا در هم‌آهنگی با ریاست سارنوالی مبارزه با جرایم بین‌المللی، این رویداد را در روشنایی قوانین به گونه همه‌جانبه بررسی کنند و یافته‌هایش را برای تحقیق و تعقیب عدلی و مجازات عاملان آن با این نهاد شریک کنند.

لوی‌سارنوالی افزوده است که برای اعاده حاکمیت قانون و تامین عدالت متعهدانه تمام جرایم ضد بشری ‌را تحقیق و بررسی می‌کند. این نهاد تأکید کرده است که این حادثه را نیز تحقیق و پی‌گیری جدی می‌کند و نتایج آن‌ را به مردم اعلام خواهد کرد.

این نهاد اطمینان داده است که فرهنگ معافیت از مجازات در جرایم، به ویژه جرایم بین‌المللی وجود نداشته، از این رو عاملان این «جنایت» مورد مجازات قرار می‌گیرد.

واکنش‌ها به تیرباران شدن کماندوها درحالی شکل گرفته است که شبکه خبری سی‌ان‌ان به تازه‌گی گزارشی را به نشر رسانده که در آن ۲۲ کماندوی ارتش افغانستان پس از تسلیم شدن به طالبان، تیرباران می‌شوند.

این کماندوها در بیست‌وهفتم جوزا در ولسوالی دولت‌آباد فاریاب اسیر و به رگ‌بار گلوله بسته شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز این رویداد را جنایت جنگی خوانده و خواهان پی‌گرد عاملان آن شده است.

طالبان نشر گزارش تیرباران شدن نیروهای تسلیم شده کماندو از سوی این گروه را رد کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، گفته است که نوار تصویری نشر شده از سوی سی‌ان‌ان جعلی است.

گفتنی است که ویدیوی منتشر شده از تیرباران کماندوها در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده مردم افغانستان را به دنبال داشته است. نشر این ویدیو گروه طالبان را زیر فشار داخلی و بین‌المللی قرار داده است.

دکمه بازگشت به بالا