آسترالیا به مشورت‌دهی نظامی در افغانستان ادامه می‌دهد

۸صبح؛ کابل: لیندا رینولدز، وزیر دفاع آسترالیا می‌گوید که کشورش به مشورت‌دهی، آموزش و حمایت از نیروهای نظامی افغانستان ادامه خواهد داد.

او این سخنان را در حاشیه پنجاه‌مین سال ایجاد روابط دیپلماتیک افغانستان و آسترالیا بیان داشته است.

استرالیا تا پیش از سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان حضور نظامی داشت. ماموریت جنگی نظامیان این کشور اما پس از سال ۲۰۱۴ به مشورت‌دهی و آموزش سربازان افغان تغییر یافت.

این در حالی است که روابط دیپلماتیک میان افغانستان و آسترالیا وارد پنجاه‌مین سال خود شده است.

افغانستان و آسترالیا ۵۰ سال پیش و در زمان پادشاهی محمدظاهر شاه نخستین روابط دیپلماتیک خود را ایجاد کردند.

وزارت خارجه آسترالیا به تازه‌گی و به همکاری سفارت افغانستان در آن کشور از پنجاه‌مین سال ایجاد روابط دیپلوماتیک میان افغانستان و آسترالیا بزرگداشت کرده‌است.

شماری از سران سیاسی آسترالیا از جمله دیوید هارلی، فرمانده کل نیروهای آن کشور، لیندا رینولدز، وزیر دفاع، فرانسِس ادَمسَن، ربیس اداره امنیت آسترالیا و شماری از سفیران و دیپلمات‌های کشورهای مختلف در این مراسم شرکت کردند.

رییس اداره امنیت ملی آسترالیا در این نشست از ساربانان افغان که حدود ۱۵۰ سال قبل به آسترالیا آمده بودند به عنوان بخشی از رابطه تاریخی مردم افغانستان و آسترالیا یاد کرد.

وحید الله ویسی، سفیر افغانستان در آسترالیا می‌گوید که در روابط دوجانبه میان افغانستان و آسترالیا، بعد از حملات یازدهم سپتامبر به ایالات متحده امریکا صفحه جدیدی گشوده شد.

سفیر افغانستان در آسترالیا گفته است که در ۱۸ سال گذشته، آسترالیا در عرصه‌های رشد اقتصادی، تقویت حکومت‌داری و توان‌مندسازی زنان و دختران به مردم افغانستان کمک کرده‌است.

دکمه بازگشت به بالا