جنگ بغلان؛ شاهراه کابل – شمال باز شد

۸صبح، کابل: به دنبال حمله طالبان به حومه‌های شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان شاهراه‌ کابل – شمال که در مربوطات این ولایت به دلیل جنگ و درگیری به روی رفت‌وآمد بسته شده بود، دوباره باز شده است.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی، روز جمعه، بیست‌ودوم سنبله، به روزنامه ۸صبح گفت که در پی اجرای یک عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی که پنج‌شنبه‌شب  گذشته اجرا شد، شاهراه کابل – بغلان و شاهراه بغلان – کندز به صورت کامل به روی ترافیک باز شده است.

احمدزی توضیح داد، عملیاتی که از سوی نیروهای امنیتی شب گذشته در ساحات کیله‌گی، جرخشک، جنگل‌باغ و چهارشنبه‌تپه بغلان اجرا شد، این مناطق از وجود گروه طالبان پاک‌سازی شده است.

منطقه زمان‌خیل در امتداد شاهراه پلخمری – کندز و کیله‌گی در مسیر شاهراه پلخمری – کابل از مناطق مهمی است که جنگ‌جویان طالبان تسلط‌شان را برای مدتی پس از حمله به مرکز بغلان در آن حفظ کرده بودند.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع ملی، در حال حاضر هیچ مانع امنیتی برای تردد در مسیر شاهراه کابل – شمال وجود ندارد.

در همین حال، نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که در پی اجرای عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی شاهراه عمومی کابل – پلخمری و پلخمری – مزارشریف به روی ترافیک گشوده شده است.

جنگ‌جویان طالب بامداد یک‌شنبه، دهم سنبله، از سه جناح به شهر پلخمری حمله کردند. طبق معلومات منابع محلی، طالبان در این حمله بخش‌هایی از شهر پلخمری از جمله ساحات کرکر، معدن و بند ۲ را تصرف کردند که در پی ضد حمله نیروهای دولتی از این ساحات عقب رفتند. گفته می‌شود در این حمله به خانه‌های مسکونی نیز آسیب رسیده است.

 این حمله با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شد، با آن‌هم درگیری‌ها در برخی ساحاتی از شهر پلخمری و حومه‌های آن طولانی شد. هرچند تاکنون از تلفات، آوارگان و خسارت به جا مانده از جنگ در بغلان معلومات در دست نیست، اما وزارت امور داخله گفته است که حدود ۲۴۰ طالب پس از حمله به شهر پلخمری کشته و زخمی شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا