بنت: طالبان با کشتار اسیران جنگی قوانین بین‌المللی و حقوق‌ بشری را نقض کرده‌اند

۸صبح، کابل: گزارشگر ویژه شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد گزارش یافته‌‌هایش از افغانستان را به محمع عمومی این سازمان ارایه کرد.

ریچارد بنت روز چهارشنبه، ۴عقرب، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که طالبان با کشتار اسیران جنگی، قوانین بین‌المللی و حقوق‌ بشری را نقض کرده‌اند.

آقای بنت گفته در دیداری که از مناطق جنگی مثل پنجشیر داشته و گزارش های معتبری که برایش رسیده است، طالبان غیرنظامیان را به شدت سرکوب کرده‌ و آنان را مورد ظلم قرار داده‌اند.

گزارشگر ویژه شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد در عین‌ زمان از وضعیت اقلیت‌های قومی از جمله هزاره‌ها، شیعه‌ها، سیک‌ها و صوفی‌های افغانستان عمیقاً ابراز نگرانی کرده است.

ریچارد بنت در بخشی از گزارشش از دیدار با اوزبیک‌ها و ترکمن‌های افغانستان نیز سخن گفته و تاکید کرده که آنان از به حاشیه رفتن قوم‌شان در تسلط طالبان بر افغانستان، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بنت با اشاره به حمله تروریستی اخیر بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل که ۵۴ کشته و ۱۱۴ زخمی برجا گذاشت، گفته که عادی‌سازی چنین حملات تاسف‌بار است.

گفتنی‌ است که طالبان در چندین مورد ده‌ها اسیر جبهه مقاومت ملی را در ولایت های پنجشیر، بغلان، تخار و بدخشان، تیرباران و در برخی موارد سر بریده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا