انتقاد بایدن از طالبان، ایران و روسیه در مورد نقض حقوق زنان

۸صبح، کابل: رییس جمهور ایالات متحده امریکا به مناسبت ۸ مارچ، روز جهانی همبسته‌گی زنان، از نقض حقوق زنان از سوی طالبان، ایران و روسیه انتقاد و بر لزوم ترویج فرصت‌های برابر تاکید کرده است.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا، اواخر روز چهارشنبه، ۱۸ حوت، در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی همبسته‌گی زنان به سه کشور به‌عنوان ممالکی که در آن‌ها حقوق زنان و دختران به‌شدت تحت حمله هستند، اشاره کرده است: ایران، افغانستان و اوکراین.

او گفته است که طالبان زنان و دختران را از حضور در مکتب و کار منع می‌کنند و حقوق زنان افغانستان در حاکمیت طالبان مورد حمله قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر این‌که حقوق زنان و دختران در بسیاری از نقاط جهان نقض می‌شود، افزوده است: «در افغانستان طالبان مانع رفتن زنان و دختران به مکتب و اشتغال آن‌ها می‌شوند. در ایران، رژیم به‌طرز بی‌رحمانه‌ای صدای زنانی را که شجاعانه برای آزادی خود مقاومت می‌کنند، سرکوب می‌کند.در مواجهه با اشغال وحشیانه و ناعادلانه روسیه در اوکراین، شاهد حکایات بی‌شماری از زنانی هستیم که شجاعانه برای حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه اوکراینی‌ها، از جمله در مقابل تجاوز به‌عنوان سلاح جنگی مبارزه می‌کنند.»

رییس‌ جمهور امریکا خاطرنشان کرده است که به ‌رغم پیش‌رفت‌ها در چند دهه، هنوز در نقاطی از جهان حقوق زنان و دختران مورد حمله قرار می‌گیرد و جوامع را به عقب برمی‌گرداند.

گفته‌های رییس جمهور امریکا در حالی بیان شده که گروه طالبان در پی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در زمان دولت بایدن به قدرت رسیده است.

طالبان در یک‌ونیم سال گذشته محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای بر زنان وضع کرده‌اند. براساس دستور طالبان، دختران از رفتن به مکتب و دانشگاه و همچنان کار در موسسه‌های داخلی و خارجی محروم شده‌اند.

پیش از این نیز وزیران خارجه ۲۳ کشور در یک بیانیه مشترک اعلام کردند که افغانستان تحت کنترل طالبان، شاهد یکی از شدیدترین سقوط حقوق بشری زنان در سطح جهان است.

دکمه بازگشت به بالا