خون‌ریزی و آواره‌گی هم‌زمان در پنج ولایت

رضا مرادی

گروه طالبان از یک هفته به این سو حملات گروهی‌اش را به هدف سقوط شماری از ولایت‌ها تشدید کرده است. حملات این گروه هم‌زمان با نهایی شدن متن توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان افزایش یافت. طوری که در یک هفته‌ی گذشته، این گروه حملات تهاجمی و گروهی‌اش را به منظور سقوط ولایت‌های کندز، بغلان و فراه آغاز کرد. این حملات به رغم گذشت نزدیک به یک هفته، فروکش نکرده و همین اکنون هم درگیری‌ها ادامه دارد.

گروه طالبان بامداد روز یک‌شنبه، دهم سنبله پس از شکست در ولایت کندز، به ولایت بغلان حمله کرد. اکنون با گذشت یک هفته از آغاز حملات این گروه، هنوز هم جنگ ادامه دارد و این شهر زیر محاصره قرار دارد. هر چند از شمار تلفات این درگیری‌ها، آمار تازه‌ای در دست نیست، اما در چند روز گذشته در این ولایت، ۵۱ تن از جنگ‌جویان گروه طالب کشته و ۳۱ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. به همین ترتیب وزارت امور داخله تعداد کشته‌‌گان غیرنظامی را هفت نفر و نظامیان را شش تن اعلام کرده است. هم‌چنان این درگیری‌ها باعث بی‌جا شدن شمار زیادی از باشنده‌گان این ولایت شده است.

بغلان یکی از ولایت‌های مهم و استراتژیک در شمال‌شرق است. این ولایت از لحاظ موقعیت ژیوپولتیکی که دارد نُه ولایت شمال و شمال‌شرق کشور را با هم متصل کرده است.

جاوید بشارت، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت بغلان روز شنبه، شانزدهم سنبله در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که اعضای گروه طالبان از ولایت‌های بامیان، کندز، سمنگان و سایر ولایت‌ها به بغلان آمده‌ و جنگ گسترده را علیه نیروهای امنیتی آغاز کرده‌اند. به گفته‌ی او، اکنون عملاً جنگ در این ولایت جریان دارد و گروه طالبان در ولسوالی‌های، بغلان مرکزی، پلخمری و تاله و برفک با نیروهای امنیتی درگیر است. به گفته سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان، افراد طالبان در ساحات مسکونی جابه‌جا شده‌اند و این سبب شده تا عملیات نیروهای امنیتی با کندی مواجه شود. او گفت: «نیروهای امنیتی به خاطر این‌که به خانه‌های مردم و جان مردم آسیب نرسد، با دقت و آرام، با پاک‌سازی خانه‌ها پیش‌رَوی می‌کنند.»

با این حال او تصریح کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور عملیات تصفیه‌ای‌شان را آغاز کرده‌اند و به زودی این ولایت را از وجود گروه طالبان پاک‌سازی می‌کنند.

از سوی دیگر، شماری از اعضای شورای ولایتی ولایت بغلان وضعیت امنیتی در بغلان را شکننده می‌خوانند. محمدظریف ظریف، عضو شورای ولایتی بغلان به ۸صبح گفت که وضعیت امنیتی در بغلان شکننده است و جنگ به طور گسترده در این ولایت جریان دارد. او از عمل‎کرد نیروهای امنیتی در امر پاک‌سازی این ولایت از وجود گروه طالبان انتقاد کرد. آقای ظریف علاوه کرد، به رغم این‌که نیروهای کافی در ولایت بغلان وجود دارد، اما این نیروها، عملیات سرنوشت‌ساز را به راه نیانداخته‌اند تا خشونت‌‌ها را مهار کنند. او گفت که اکنون در ولسوالی‌های جلگه، دوشی، بند دو، شهر کهنه و چشمه‌ی‌شیر این ولایت جنگ جریان دارد. هم‌چنان به گفته او گروه طالبان در مسیر این ولسوالی‌ها و شاه‌‌راه‌ها ایست‌های بازرسی ایجاد کرده و عبور و مرور مردم را با چالش مواجه ساخته است.

هم‌زمان با این، تهدیدات گروه طالبان در ولایت کندز نیز به کلی رفع نشده است. گروه طالبان بامداد روز شنبه‌، نهم سنبله از چندین استقامت بر ولایت کندز حمله کرد. در این حمله که یک روز ادامه داشت، افراد گروه طالبان تا مرکز این شهر پیش‌‌رَوی کردند. سرانجام با رسیدن نیروهای کمکی از مرکز، طالبان شکست خوردند و مجبور به عقب‌نشینی شدند. در این درگیری‌ها ۸۱ تن کشته و ۸۵ تن دیگر زخمی شدند. در میان کشته‌گان این رویداد، ۲۰ نظامی، پنج غیرنظامی و ۵۶ تن از جنگ‌جویان گروه طالبان شامل‌اند.

مسوولان محلی ولایت کندز وضعیت امنیتی در مرکز شهر کندز را قناعت‌بخش توصیف می‌کنند. این مسوولان می‌گویند که با رسیدن نیروهای کماندو در این ولایت، وضعیت امنیتی به حالت عادی برگشته و تهدیدات گروه طالبان کاهش یافته است.

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی این ولایت به ۸صبح گفت که پس از شکست گروه طالبان در این ولایت، وضعیت امنیتی در داخل شهر به حالت عادی برگشته است. او هم‌چنان افزود که نیروهای کمکی کماندو به این ولایت آمده‌اند و عملیات تصفیه‌ای را به منظور پاک‌سازی این ولایت از وجود جنگ‌جویان طالب آغاز کرده‌اند. او افزود که پیش از این ولسوالی‌های خان‌آباد، دشت ارچی و امام‌صاحب شاهد حملات تهاجمی گروه طالبان بودند، اکنون با آمدن نیروهای کمکی وضعیت امنیتی این ولسوالی‌ها بهتر شده و زنده‌گی مردم به حالت عادی برگشته است. او گفت: «وضعیت فعلاً نرمال است، مردم به مرکز شهر آمده‌آند تا به زخمیان رویداد اخیر خون هدیه کنند.»

ولایت کندز از جمله شهرهای مهم کشور در شمال است. در این اواخر این ولایت شاهد حملات تهاجمی گروه طالبان بوده است. این ولایت نُه ولسوالی دارد. به گفته مسوولان محلی همین اکنون سه ولسوالی این ولایت تحت تصرف گروه طالبان قرار دارد. به گفته مسوولان محلی، ولسوالی‌های گل‌تپه، کلباد و آقتاش سه ولسوالی‌‌ای‌اند که در تصرف طالبان‌اند.

از سوی دیگر، آقای مرادی، ولسوالی‌های گل‌تپه، کل‌باد و آقتاش را نوتشکیل می‌داند و می‌گوید که این ولسوالی‌ها، کمپلکس اداری ندارد تا برایش تشکیل امنیتی به وجود بیاید. او نبود تشکیل امنیتی برای این ولسوالی‌ها را یگانه دلیلی خواند که تا اکنون حکومت محلی نتوانسته است آن‌جاها را از نفوذ گروه طالبان حفظ کند. با این حال او اطمینان داد که به زودی این مشکل حل خواهد شد و این ولسوالی‌ها از دست گروه طالبان پس گرفته می‌شود.

 در همین حال ولایت سمنگان که در هم‌جواری ولایت‌های کندز و بغلان موقعیت دارد، نیز زیر تهدید گروه طالبان قرار دارد. مسوولان محلی این ولایت از تهدیداتی که از سوی گروه طالبان در برابر این ولایت وجود دارد، ابراز نگرانی می‌کنند. محمدصدیق عزیزی، سخنگوی والی این ولایت، وضعیت امنیتی این ولایت را هرچند خوب توصیف می‌کند، اما می‌گوید که نگران حمله طالبان به این ولایت است.

آقای صدیقی تصریح کرد که همین اکنون در ولایت‌های هم‌جوار سمنگان جنگ جریان دارد. این ناامنی‌های تاثیرات منفی روی وضعیت امنیتی این ولایت نیز گذاشته است. با این حال او تأکید که کرد که مقام‌های محلی این ولایت برای رویارویی با این تهدیدات تدابیر شدید روی دست گرفته‌اند. سمنگان یک از ولایت‌هایی است که با بغلان، کندز و بلخ هم‌مرز است. گفته می‌شود که این ولایت شش ولسوالی دارد که طالبان اکنون در شماری از این ولسوالی‌ها تحرکات نظامی دارند.

 

اناردره به دست طالبان سقوط کرد

از سوی دیگر مقام‌های محلی ولایت فراه، از سقوط ولسوالی اناردره‌ی این ولایت به دست طالبان خبر می‌دهند. گروه طالبان روز پنج‌شنبه، هفته گذشته به این ولایت حمله کرد. این گروه در ساعات اول حمله‌اش به این ولایت، مرکز جلب‌وجذب ارتش در ناحیه چهارم را تصرف کرد. در این حمله تلفات سنگین به جنگ‌جویان طالب وارد شده است. به گفته مسوولان در وزارت دفاع در این در گیری ۸۵ تن از جنگ‌جویان طالب کشته و ۳۰ تن آنان زخمی شده‌اند.

اکنون سخنگوی پولیس فراه می‌گوید ولسوالی اناردره به دست گروه طالبان سقوط کرده است. محب‌الله محب، سخنگوی پولیس فراه، گفته است که نهادهای امنیتی در تلاش‌اند تا عملیاتی را برای پس‌گرفتن این ولسوالی آغاز کنند. او تصریح کرده است که نیروهای امنیتی پس از چند ساعت درگیری، برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند. او اطمینان داده است که به زودی این ولسوالی از نزد طالبان پس گرفته می‌شود.

 

وضعیت امنیتی قناعت‌بخش است

در همین حال وزارت دفاع علی‌رغم ادامه جنگ در بیش از پنج ولایت کشور، امنیت این ولایت‌ها را خوب توصیف می‌کند. محمدزبیر عارف،‌ معاون سخنگوی وزارت دفاع در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت در ولایت‌هایی که جنگ جریان دارد و وضعیت امنیتی خوب است. او گفت که همین اکنون عملیات تصفیه‌ای و تهاجمی در این ولایت‌ها برای سرکوب گروه طالبان آغاز شده و طالبان در حال شکست‌اند.

آقای عارف گفت: «همین اکنون عملیات تصفیه‌ای و تهاجمی ما در ولایت‌های بدخشان، کندز، تخار، بغلان و فراه جریان دارد و ما فعلا به طرف بهبودی روان هستیم.»

 

وردوج پس از پنج سال از کنترول طالبان بیرون شد

درعین حال معاون سخنگوی وزارت دفاع، سقوط ولسوالی اناردره به دست گروه طالبان را رد کرد. او گفت که گروه طالبان، به این ولسوالی حمله گروهی کرده ولی نیروهای امنیتی این حمله‌های آنان را دفع کرده‌اند. او هر چند تهدید گروه طالبان در این ولایت‌ها را رد نکرد، اما گفت که نیروهای امنیتی اکنون از حالت تدافعی به حالت تهاجمی درآمده‌اند و تلاش دارند تا گروه‌های «مخالف مسلح» را در نقاط مختلف کشور سرکوب کنند. معاون سخنگوی وزارت دفاع هم‌چنان از تصرف ولسوالی وردوج بدخشان از دست گروه طالبان نیز خبر داد. این ولسوالی، بیش از پنج سال تحت تصرف گروه طالبان قرار داشت.

گروه طالبان از یک هفته به این‌سو حملات گروهی‌شان را در ولایت‌های کلیدی در شمال‌ و غرب کشور آغاز کرده‌اند. هرچند نیروهای امنیتی توانسته‌اند که از سقوط این ولایت‌های جلوگیری کنند، اما درگیری‌ها تا اکنون در نقاط مختلف این ولایت‌ها جریان دارد. حملات گروه طالبان در یک هفته گذشته، تلفات جانی و مالی زیاد را به همراه داشت. هم‌چنان این حمله‌ها باعث بی‌جاشدن شماری زیاد خانواده‌ها شده است.

دکمه بازگشت به بالا