بلینکن در دیدار با بن سلمان از وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی ابراز نگرانی کرد

یک مقام امریکایی گفته است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، نگرانی‌های خود را درباره حقوق‌ بشر در آن کشور مطرح کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام امریکایی، نوشته است که این دیدار روز سه‌شنبه، ۶ جون، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، انجام شده است.

در این دیدار دو طرف روی موضوعاتی دیگر از جمله عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسراییل، پشتیبانی این کشور از روند تخلیه امریکا در سودان و مذاکرات سیاسی در یمن گفت‌وگو کرده‌اند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود افزوده است: «آنها یک گفت‌وگوی آزاد و صریح داشتند که طیف کاملی از مسایل منطقه‌ای و دوجانبه را در بر می‌گرفت.»

براساس گزارش‌ها، همزمان با سفر بلینکن به ریاض، فعالان حقوق بشر از جمله عبدالله القحطانی، شهروند عرب – امریکایی که پدرش، محمد القحطانی، پس از تاسیس یک گروه حقوق مدنی در عربستان سعودی، به ۱۰ سال زندان محکوم شد، از وی درخواست همکاری کرد.

سفر سه‌روزه وزیر امور خارجه امریکا به سعودی در حالی صورت گرفته که روابط واشنگتن و ریاض که برای چندین دهه روی مسایل انرژی و نظامی متمرکز بود، به‌دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف دولت این کشور در سال ۲۰۱۸، رو به وخامت گذاشت.

دکمه بازگشت به بالا