ارتش برازیل هم‌چنان در حال مقابله با آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه در آمازون

ارتش برازیل هم‌چنان در حال مقابله با آتش‌سوزی گسترده و بی‌سابقه در جنگل‌های آمازون است. هواپیماهای ارتش در تلاش‌اند تا با کمک آب و مواد کیمیاوی شعله‌های آتش را مهار کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی، ژایر بولسونارو، رییس جمهور برازیل، روز شنبه ارتش را مأمور مقابله با این آتش‌سوزی‌ها کرد.

براساس دستور ریاست جمهوری، اعزام سربازان به مناطق محافظت‌شده طبیعی، سرزمین بومیان آمازون و مناطق مرزی آن مجاز شده است. آقای بولسونارو وعده داده که از اقدامات ریاضتی بکاهد و بودجه بیش‌تری را برای مقابله با حوادث غیرمترقبه اختصاص دهد.

رییس جمهور برازیل متهم شده است که دهقانان و افرادی را که در کار بریدن درختان هستند، ترغیب به آغاز آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون کرده است.

رهبران اروپا آقای بولسونارو را تهدید به اعمال تحریم علیه این کشور کرده‌اند.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، ارقام رسمی نشان می‌دهد که تاکنون بیش از ۷۸ هزار مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های برازیل در سال جاری ثبت شده است که بیش‌تر این آتش‌سوزی‌ها در منطقه آمازون بوده است.

سرزمین‌هایی که در معرض خطر قرار گرفته‌ است، سکونت‌گاه سه میلیون نوع گیاه و جانور است. هم‌چنین یک میلیون انسان در این منطقه زنده‌گی می‌کنند.

بسیاری از فعالان محیط زیست معتقدند که دولت برازیل در بحران آتش‌سوزی اخیر مقصر است.

منتقدان می‌گویند که ژائیر بولسونارو، رییس‌ جمهور برازیل که یک سیاست‌مدار راست افراطی محسوب می‌شود، سیاست‌هایی را برگزیده که به نابود کردن جنگل‌های آمازون سرعت بخشیده است.

از جمله سیاست‌های بولسونارو، تشویق جنگل‌زدایی و تبدیل زمین‌های بیش‌تر به مزارع کشاورزی است.

آمازون بزرگ‌ترین «جنگل بارانی» کره زمین است و به دلیل وسعت آن برای جلوگیری از گرم شدن سراسر سیاره، اهمیت بسیاری دارد. دانشمندان معتقدند که نابود کردن آمازون، به گرمایش زمین سرعت می‌بخشد.

دکمه بازگشت به بالا