بریتانیا: پیشروی روسیه در باخموت ممکن است با خسارات سنگین همراه باشد

آسوشیتد پرس، ناوقت روز شنبه، ۱۲ مارچ، به نقل از مقامات ارتش بریتانیا، گزارش داده است که نیروهای روسی در عملیات خود برای تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین، پیشرفت کرده‌اند؛ اما تداوم حمله آن‌ها بدون تلفات جانی دشوار خواهد بود.

وزارت دفاع بریتانیا در آخرین ارزیابی خود اعلام کرده که واحدهای شبه نظامی گروه واگنر تحت کنترل کرملین بیشتر بخش شرقی باخموت را تصرف کرده‌اند و رودخانه‌ای که از میان شهر می‌گذرد نیز اکنون خط مقدم نبرد را نشان می‌دهد.

 این شهر معدنی در دونتسک، یکی از چهار منطقه اوکراین قرار دارد که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه سال گذشته به طور غیرقانونی آن را ضمیمه کرد.

 وزارت دفاع بریتانیا ادعا که نیروهای گروه واگنر و خطوط تدارکاتی اوکراین در برابر «تلاش‌های مستمر روسیه برای دور زدن مدافعان از شمال و جنوب» آسیب‌پذیر هستند، زیرا نیروهای گروه واگنر تلاش می‌کنند در یک حرکت غافل‌گیرانه به آنها نزدیک می‌شوند.

با این حال، این وزارتخانه افزود، «پیشروی سربازان واگنر بسیار چالش برانگیز خواهد بود زیرا به اوکراین پل های کلیدی روی رودخانه را ویران کرده است، در حالی که شلیک تک تیراندازان اوکراینی از ساختمان های مستحکم در غرب، نوار نازکی از زمین باز را در مرکز شهر ایجاد کرده است.»

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین نیز گزارش داده که روسیه روز شنبه، ۱۱ مارچ، دست‌کم ۳۴ حمله را از چند موشک انداز به مناطق مختلف این کشور انجام داده است.

به گفته این مرکز، گلوله باران روسیه از صبح جمعه تا صبح شنبه در شهر های خرسون و دونتسک دست کم پنج کشته و ۱۹ زخمی بر جای گذاشته است.

 بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، دونتسک، جایی که باخموت در آن واقع شده، در چندماه اخیر، همه روزه گواه گلوله باران نیروهای روسی بوده است.

دکمه بازگشت به بالا