اقتصاد بریتانیا با شروع رکود طولانی منقبض شده است

اقتصاد بریتانیا در ربع سوم سال جاری میلادی که آغاز یک بحران اقتصادی طولانی‌مدت دانسته شده، منقبض شده است.

روریترز روز جمعه، ۱۱ نوامبر، گزارش داده است که انقباض اقتصادی بریتانیا چالشی را برای جرمی هانت، وزیر دارایی این کشور، در حالی خلق کرده است که وی آماده افزایش مالیات و کاهش هزینه‌ها در هفته آینده شده است.

داده‌های رسمی نشان داده است که تولید اقتصادی بریتانیا در ربع سوم سال جاری ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

کارشناسان گفته‌اند که این اولین کاهش تولید ناخالص داخلی بریتانیا پس از شیوع کوید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ هست.

اقتصاد بریتانیا به‌عنوان تنها کشور گروه جی‌-۷ که تاکنون نتوانسته از رکود کرونا بهبود پیدا کند، در حال حاضر کمتر از اندازه پیش از همه‌گیری قرار دارد.

اندیشکده بنیاد «ریزولیشن» گفته است که اگرچه سقوط کمتر از آن چیزی بود که سرمایه‌گذاران از آن هراس داشتند؛ اما بریتانیا را در مسیر سریع‌ترین بازگشت به بحران اقتصادی اواسط دهه ۱۹۷۰ قرار داده است.

جیمز اسمیت، مدیر تحقیقات بنیاد ریزولیشن، گفته است که رقم ۰.۲ درصد، پس‌زمینه‌ای هشدار دهنده برای اعلام بودجه جدید به تاریخ ۱۷ نوامبر فراهم کرده است.

اسمیت گفته است: «نخست‌وزیر از پیش باید تعادلی بین قرار دادن مالیه عمومی بر روی یک بستر پایدار و ضربه زدن به خدمات عمومی ایجاد کند.»

بانک مرکزی انگلیس هفته گذشته اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا وارد رکودی خواهد شد که اگر نرخ بهره به اندازه قیمت‌گذاری سرمایه‌گذاران افزایش یابد، تا دو سال دیگر همچنان طول خواهد کشید.

دکمه بازگشت به بالا