دولت بریتانیا: چین در تلاش ترور شهروندان کلیدی بریتانیا است

دولت بریتانیا می‌گوید، چین به‌عنوان بخشی از عملیات جاسوسی پیچیده‌تر برای دسترسی به اسرار، در تلاش ترور شهروندان کلیدی بریتانیایی است که در سیاست، دفاع و تجارت فعالیت دارند.

رویترز پنج‌شنبه‌شب، ۱۴ سپتامبر، گزارش داده که دولت بریتانیا این موضوع را به پارلمان این کشور بیان کرده است.

دولت بریتانیا به پارلمان این کشور گفته است: «مدیران استخدام چینی سعی کردند، اتباع بریتانیایی و متحدانش را در پست‌های کلیدی و با دانش و تجربه حساس تعقیب کنند.»

این نگرانی‌ها پس از افشای یک کارشناس پارلمانی بریتانیا به اتهام جاسوسی به چین که در ماه مارچ بازداشت شد، افزایش یافته‌اند.

بازداشت این کارشناس جوان که اتهامات علیه خود را رد کرده، به درخواست نماینده‌گان پارلمان این کشور صورت گرفته است.

 وزارت امور خارجه چین، این ادعاها راکاملا بی‌اساس خوانده است.

در همین حال، کمیته اطلاعات و امنیت بریتانیا در گزارش انتقادی خود اعلام کرده که بیجینگ در تمام بخش‌های اقتصادی بریتانیا نفوذ کرده است و مقام‌های این کشور برای مقابله با این تهدید کندتر عمل کرده‌اند.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، به پارلمان کشورش گفته که او این گزارش را می پذیرد.

سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (MI5) گفته است که اکنون هفت برابر بیشتر از سال ۲۰۱۸ تحقیقات در مورد فعالیت چین انجام می‌دهد و برنامه های بیشتری را نیز در دستور کار دارد.

این در حالی است که سال گذشته، MI5 با صدور یک هشدار امنیتی کم‌پیشینه به اعضای پارلمان بریتانیا گفت که یک جاسوس چینی در فعالیت‌های سیاسی این کشور دست دارد.

چند روز پیش نیز سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا به حزب حاکم هشدار داد که دو نامزد احتمالی برای پارلمان این کشور، جاسوسان چینی هستند.

بیجینگ تا کنون در مورد این اظهارات دولت بریتانیا واکنشی نشان نداده است.

دکمه بازگشت به بالا