بُزکشی در بامیان به روایت تصویر؛ قوانین این بازی ملی عملی نمی‌شود

مسابقه‌ای بین سوارکاران ولسوالی‌های حصه اول یکه‌اولنگ و حصه دوم یکه‌اولنگ، روز جمعه نهم عقرب، در منطقه‌ی «چمن» ولسوالی حصه اول یکه‌اولنگ برگزار شده بود.

در این رقابت که بیش از دو ساعت میان سوارکاران هردو ولسوای ادامه داشت، هیچ یکی از تیم‌ها نتوانستند برنده‌ی مسابقه شناخته شوند. در پایان بازی، داوران نتیجه را مساوی اعلام کردند.

این برنامه از سوی ریاست حمایت مردمی اداره ارگان‌های محلی، زیر عنوان «وطندار» برگزار شده بود که صدها تن از باشنده‌های بامیان و چندین ولایت دیگر، برای تماشای مسابقه‌ی بُزکشی گردهم آمده بودند.

در حاشیه‌ی این برنامه، هنرمندان به آوازخوانی و اجرای موسیقی محلی نیز پرداختند.

مسوولان برگزار کننده‌ی برنامه‌ی «وطندار» هدف از برگزاری این همایش‌های بین‌الولایتی را نزدیکی فرهنگ‌ها، تبادل افکار، ایجاد هم‌دلی میان شهروندان کشور، احیای روابط اجتماعی، تقویت فرهنگ بومی و محلی و بلند بردن ظرفیت جوانان در حل منازعات و اختلافات عنوان می‌کنند.

بزکشی، بازی‌ای است که سوارکاران دو تیم، بُز یا گوساله‌ی ذبح شده را از یک سرِ میدان (دایره) برمی‌دارند و با بردن به سر دیگر میدان که با بیرق (دایره) نشانی شده است، دوباره به نقطه‌ی اولی برمی‌گردانند. سوارکاران هر تیمی که موفق به این کار شوند، بُز یا گوساله‌ی ذبح شده به همان تیم تعلق می‌گیرد. گاهی جوایز نقدی و تحایف نیز از سوی بازرگانان، مقام‌های محلی و ورزش‌دوستان برای تیم برنده در نظر گرفته می‌شود.

پنج سال پیش، کمیته‌ی ملی المپیک، با ایجاد فدراسیون ورزشی بُزکشی و وضع برخی قوانین، این بازی را رسماً شامل فهرست بازی‌های ملی کشور کرد.

بزکشی، یکی از بازی‌های قدیمی و سنتی است که در بیش از بیست ولایت کشور، به‌ویژه در مناطق شمال و مرکزی کشور رایج است و میلیون‌ها طرفدار سرسخت خود را هم دارد.

بر بنیاد برخی آمارها سالانه در سطح کشور، حدود پنج‌هزار بُز و گوساله به هدف بُزکشی ذبح می‌شوند.

یکی از قوانینی که برای بُزکشی وضع شده، ممنوع کردن استفاده از جسد بز و گوساله است. در این قانون آمده که جای‌گزین آن بز پلاستیکی باشد. زدن اسب‌ها با شلاق، مورد دیگری است که در این قانون منع شده است؛ اما با گذشت چندین سال از وضع این قانون، از تطبیق آن خبری نیست.

از آن جایی‌که بُزکشی توأم با دوانیدن و شلاق زدن اسب‌هاست، شماری نه‌تنها طرفدار آن نیستند؛ بلکه خواهان لغو این بازی اند و می‌گویند که در این ورزش حقوق حیوانات بی‌زبان به کلی زیر پا می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا