موانع سمنتی و فلزی؛ چالش ادامه‌دار شهریان کابل

حسیب بهش

شماری از شهروندان با انتقاد از مسدود شدن کوچه‌ها توسط نهادها و افراد زورمند، می‌گویند که در هنگام رفت‌وآمد روزانه به مشکل بر می‌خورند. به گفته این شهروندان، شماری از افراد و نهادها، حتا کوچه‌ها را با میله‌های فلزی بسته‌اند.

هم‌زمان با گذشت صدمین سال‌روز جشن استقلال و انتقاد مردم از به وجود آمدن مشکلات رفت‌وآمد، شماری از شهروندان می‌گویند که به دلیل گذاشتن موانع سمنتی و فلزی توسط افراد زورمند در کوچه‌ها، با مشکلاتی روبه‌رو اند. آنان می‌افزایند که با آغاز کمپین‌های کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری، به میزان این موانع در سطح شهر افزوده شده است.

محمدعظیم، یک تن از راننده‌گان می‌گوید که در جریان روز بارها هنگام رد شدن کوچه‌ها برای رسیدن به جاده اصلی، به بن‌بست می‌خورد. او افزود که چندین کوچه در شیرپور، وزیر اکبرخان و سایر نقاط حساس شهر از سوی زورمندان به شکل کامل بسته شده است و آنان مجبور می‌شوند که راه‌ طولانی‌تری را برای رسیدن به سایر نقاط شهر طی کنند.

این مشکلات اما تنها گریبان‌گیر راننده‌گان نیست. گفته می‌شود خانواده‌هایی که خانه‌های آنان در میان کوچه‌ قرار دارد، به دلیل بندشدن کوچه‌ی‌شان توسط پایه‌های فلزی، هنگام کوچ‌کشی و تخلیه چاه فاضلاب، با دردسرهایی روبه‌رو می‌شوند.

در همین حال، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویری را به نشر رسانده‌اند که در آن‌ها، شماری از زورمندان کوچه‌ها را توسط موانع محدود کرده‌اند. گفته می‌شود که شماری از این کوچه‌ها از سوی وکیلان مجلس نماینده‌گان و افراد قدرت‌مند در حکومت به شکل کامل بسته شده است. آنان از حکومت خواسته‌اند که برای رفع مشکلات شهروندان، موانع را از سر راه آنان بردارد.

پیش از این نیز شهروندان بارها از بستن کوچه‌ها توسط زورمندان شکایت کرده‌اند. هرچند مسوولان در شهرداری گفته بودند که با افراد زورمند برخورد قانونی می‌کنند،‌ اما هنوز شماری از موانع در شهر، شهروندان را اذیت می‌کند.

 

موانع برداشته خواهد شد

در همین حال، مسوولان در شهرداری کابل می‌گویند که روند جمع‌آوری موانع را از سطح شهر مانند گذشته ادامه خواهند داد.

نرگس مومند، سخنگوی شهرداری کابل افزود که آنان روند جمع‌آوری موانع را ادامه خواهند داد، اما به گفته وی، این روند به دلیل افزایش در تعداد موانع نیازمند همکاری وزارت امور داخله است. هرچند ادارات خارجی و دفترهای بین‌المللی نیز موانعی را گذاشته‌اند، اما شهرداری کابل پیش از این اداره‌های خارجی و سفارت‌خانه‌ها را به دلیل فیصله حکومت، مستثنا خوانده بود.

در همین حال، مسوولان در وزارت امور داخله می‌گویند که آنان در خصوص برداشتن موانع با شهرداری کابل همکار اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افزود که در صورت نیاز، آنان در هم‌آهنگی با شهرداری کابل،‌ برای برداشتن موانع اقدام می‌کنند. پیش از این نیز وزارت امور داخله در همکاری با شهرداری کابل، شمار زیادی از موانع را از سطح شهر برداشته بودند.

گذاشتن موانع سمنتی در کابل پس از افزایش حملات بر اداره‌های خارجی رواج یافت. گفته می‌شود که نرخ این دیوار‌ها در حال حاضر بیش‌ از ۳۰۰ دالر است. هرچند در گذشته، قیمت این موانع بیش از یک‌هزار دالر بوده است. در همین حال، موانع فلزی نیز پس از حمله انتحاری در شش‌درک، توسط نهادهای امنیتی در شماری از نقاط شهر ایجاد شد تا از عبور موترهای بزرگ جلوگیری کند.

دکمه بازگشت به بالا