تاکید سران چین و پاکستان بر اتصال افغانستان به دهلیز اقتصادی «سی‌پِک»

۸صبح، کابل: براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان و شی‌ جین پینگ، رییس جمهور چین، بر گسترش سی‌پِک، دهلیز اقتصادی چین – پاکستان، به افغانستان تاکید کرده‌اند.

«بول نیوز» خبرگزاری پاکستان، روز چهارشنبه، ۱۱ عقرب، گزارش داده است که دو طرف توافق کرده‌اند تا به منظور تقویت ابتکارات ارتباط منطقه‌ای، این دهلیز را به افغانستان نیز گسترش دهند.

دهلیز اقتصادی چین – پاکستان (CPEC)، در اپریل ۲۰۱۵ معرفی شد و پیش‌بینی شده بود که حدود ۸۷ میلیارد دالر از سوی چین در این پروژه سرمایه‌گذاری خواهد شد.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، روز سه‌شنبه در یک سفر کاری دو روزه وارد چین شد؛ کشوری که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری را در تاریخ پاکستان، در این کشور انجام داده است.

سی‌پِک نام یک دهلیز اقتصادی است که ۱۲۲ پروژه در بخش‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، راه آهن، بندر و مسیرهای ارتباط هوایی، فایبر نوری، انرژی، پارک‌های صنعتی و ده‌ها پروژه دیگر را در بر می‌گیرد.

پروژه‌های اقتصادی چین از سوی برخی از آگاهان اقتصادی مورد نقد قرار گرفته است. آنان معتقدند که چین از طریق این پروژه‌ها، کشورها را به‌شکل نوین استعمار می‌کند.

همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد که افغانستان با پیوستن به دهلیز اقتصادی چین – پاکستان، اهمیت ارتباطی‌اش به‌عنوان متصل‌کننده کشورهای آسیایی را از دست بدهد.

پیش از این نورالدین عزیزی، وزیر تجارت طالبان، گفته بود که آن‌ها در مذاکرات با مقام‌های چینی، خواهان پیوستن افغانستان به دو پروژه عظیم کمربند و راه و دهلیز اقتصادی چین – پاکستان شده‌اند.

این در حالی است که چندی قبل بحث‌هایی در مورد دخالت پاکستان در واخان بدخشان که امکان عبور یک مسیر ارتباطی جاده و خط ریل در آن وجود دارد، در رسانه‌ها مطرح شد.

برخی از آگاهان اقتصادی گفته بودند که پاکستان تلاش دارد با کنترل این نقطه از افغانستان، مسیری را به کشورهای آسیای میانه باز کند.

دکمه بازگشت به بالا