باشنده‌گان و شهرداری به تفاهم نرسیده‌اند: ساخت جاده‌ی شهرک عرفانی؛ پروژه‌ای که کارش «افتتاح» شد، اما شروع نه

محمد‌سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، در سوم اسد ماه گذشته، ۱۵ پروژه انکشافی را به ارزش بیش از یک میلیارد افغانی به عنوان بخشی از طرح به‌سازی «دشت برچی واقع غرب کابل» افتتاح کرد. اکنون که نزدیک به دو ماه از زمان افتتاح آن می‌گذرد، اما کار ساخت شماری از این پروژه‌ها هنوز آغاز نشده است.

۱۵ پروژه که در سوم اسد ماه گذشته توسط معاون دوم ریاست جمهوری گشایش یافت، شامل افتتاح کار اعمار ادامه‌ی جاده عبدالعلی مزاری به طرف جاده کابل – قندهار با طول بیش از سه کیلومتر و به هزینه ۲۸۵ میلیون افغانی، افتتاح کار سرک چهل‌متره شهرک عرفانی به طرف کمپنی با طول بیش از دو کیلومتر و به ارزش ۲۵۰ میلیون افغانی و افتتاح کار پروژه امور ساختمانی بیش از ۱۲ کیلومتر سرک‌های فرعی دشت برچی به ارزش ۱۴۰ میلیون افغانی می‌شود.

هم‌چنان قرار است در قالب این پروژه‌ها به‌سازی بیش از ۱۲ کیلومتر زیربنای گذر صفا و قافله‌باشی، بهره‌برداری از قسمت دوم اعمار بیش از ۱۴ کیلومتر سرک در گذر داش‌های جبارخان، افتتاح کار به‌سازی بیش از پنج کیلومتر زیربنا در گذر قلعه سلطان، آغاز کار ساختمانی به‌سازی کوچه‌ها، آب‌روها، پلچک‌ها و شماری دیگر از پروژه‌های کوچک عمرانی دیگر نیز اجرایی شود.

در همین حال شماری از باشنده‌گان ناحیه سیزدهم شهر کابل، از آغاز نشدن کار این پروژه‌ها انتقاد می‌کنند. این باشنده‌های غرب کابل حکومت را به بی‌پروایی متهم کرده می‌گویند که حکومت این پروژه‌ها را به منظور «فریب مردم و کارزارهای انتخاباتی» افتتاح کرده است. این باشنده‌گان ناحیه سیزدهم استدال می‌کنند که معاون دوم ریاست جمهوری، پیش از شروع کارزارهای انتخاباتی این پروژه‌ها را در غرب کابل افتتاح کرد، اما تا اکنون برای عملی کردن آن‌ها از سوی شهرداری کابل اقدام نشده است.

مجتبی یک تن از باشنده‌گان ناحیه سیزدهم در شهرک عرفانی است. او می‌گوید با وجودی ‌که دو ماه از زمان افتتاح «کار سرک چهل‌متره عرفانی تا کمپنی» می‌گذرد، اما کار ساخت این جاده هنوز شروع نشده است. او حکومت را به «عهد‌شکنی» متهم می‌کند و می‌گوید که حکومت در امر ساخت این جاده جدی عمل نمی‌کند.

مجتبی هم‌چنان گفت به‌ رغم این‌که پروسه استملاک خانه‌های مسیر این جاده تکمیل شده، اما حکومت تا اکنون به صاحبان این خانه‌ها، زمین توزیع نکرده است. از این رو مالکان این خانه‌ها برای کارمندان شهرداری کابل ممانعت ایجاد می‌کنند و می‌گویند که حکومت نخست باید برای‌شان زمین توزیع کند. او می‌گوید با وجودی‌ که بیش یک ماه است که میان این باشنده‌گان و شهرداری کابل مشکل ایجاد شده است، اما شهرداری کابل برای حل این مشکل اقدامی نکرده و برای آن‌ها زمین توزیع نکرده است. با این حال او این کار حکومت را نوعی فریب می‌داند و می‌گوید: «این کار دولت فقط به خاطر انتخابات و فریب مردم بود.»

با این حال مجتبی از حکومت خواست که برای ساخت این جاده، مشکل توزیع زمین را حل و به مالکان خانه‌ زمین توزیع کند. ناحیه‌های سیزدهم و هژدهم در غرب شهر کابل به دلیل نداشتن سرک‌های فرعی با چالش‌های عمده چون راه‌بندان مواجه‌اند. در این منطقه شهر کابل تنها یک جاده به نام «جاده عمومی شهید عبدالعلی مزاری» وجود دارد. این جاده یکی از جاده‌های پرازدحام شهر کابل است که نزدیک به دو میلیون نفر از آن رفت‌‌و‌آمد می‌کنند. این منطقه به دلیل نداشتن جاده‌های فرعی، با مشکلات زیادی روبه‌رو است. به گفته باشنده‌گان این نواحی، آن‌ها مسیر ۲۰ دقیقه‌ای را به مدت یک‌ونیم ساعت طی می‌کنند.

علی‌رضا نظری نیز یک تن از باشنده‌گان ناحیه سیزدهم شهر کابل است. او می‌گوید که حکومت در ساخت سرک عرفانی ـ کمپنی قاطعیت به خرج نمی‌دهد. با گفته آقای نظری با وجودی ‌که نزدیک به دو ماه از افتتاح کار این سرک می‌گذرد، اما تا اکنون کار ساخت آن آغاز نشده و این سرک دست ناخورده مانده است. او از آغاز نشدن کار ساخت سرک عرفانی- کمپنی انتقاد می‌کند و می‌گوید که این سرک یکی از سرک‌های مهم و استراتژیک است و با ساخت آن، مشکلات زیادی از باشنده‌گان غرب کابل حل می‌شود. به گفته او، اکنون در غرب کابل جز یک سرک عمومی، سرک دیگری نیست تا مردم بتوانند از آن عبور و مرور کنند. این باشنده غرب کابل از بی‌توجهی دولت به این منطقه انتقاد می‌کند و می‌گوید که حکومت در پانزده سال گذشته برای به‌سازی این منطقه اقدامی نکرده است. او می‌گوید با وجودی‌ که باشنده‌گان این ناحیه برای حکومت مالیه می‌دهند، اما حکومت نسبت به این منطقه بی‌پروا بوده است.

از سوی دیگر او نیز دلیل شروع نشدن کار ساخت این جاده را، عدم توزیع زمین از سوی حکومت می‌داند. او می‌گوید با وجودی‌ که نزدیک به دو ماه از «افتتاح کار» این سرک گذشته است، اما تا اکنون برای باشنده‌گان این منطقه زمین توزیع نشده است و آن‌ها از تخریت خانه‌های‌بشان جلوگیری می‌کنند. نظری که این باشنده‌گان را حق‌به‌جانب می‌داند، می‌گوید دولت باید هر‌چه زودتر برای آنان زمین توزیع و این مشکل را حل کند. او این جاده را مهم و حیاتی عنوان کرد و گفت با ساخت جاده عرفانی تا کمپنی بخش بزرگی از مشکلات مردم حل خواهد شد. اکنون این جاده به دلیل خاکی و نا‌هموار بودن، مشکلات زیادی را برای عابران این ناحیه به وجود آورده است.

یوسف‌علی، یک تن از باشنده‌گان شهرک عرفانی در غرب کابل، می‌گوید که دولت نسبت به ساخت سرک شهرک عرفانی ـ کمپنی مصمم نیست و زمین بدیل را برای خانه‌هایی که قرار است به ‌خاطر ساخت این جاده تخریب شود، توزیع نکرده است. به گفته او، مالکان این خانه‌ها با ساخت این جاده مخالفت ندارند، اما می‌گویند که حکومت اول باید در قبال خانه‌های‌شان زمین توزیع کند، بعد به ساخت این جاده دست بزند. هرچند او می‌گوید که دولت برای آن‌ها به تعداد ۳۶۰ نمره در دامنه «کوه قروغ» در مربوطات حوزه هژد‌هم وعده داده است، اما به گفته او کوچی‌ها مانع توزیع این زمین شده‌ و گفته‌اند که زمین مال آن‌ها است و دولت حق توزیع آن‌ را ندارد.

باشنده‌گان محل ممانعت می‌کنند

در همین حال شهرداری کابل با رد ادعای باشنده‌گان محل می‌گوید که این اداره در امر ساخت این جاده مصمم است. نرگس مومند، سخنگوی شهرداری کابل، روز جمعه، بیست‌و دوم سنبله، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت هم اکنون از میان ۱۵ پروژه انکشافی در غرب کابل، کار ساخت ۱۴ پروژه آن جریان دارد.

خانم مومند دلیل آغاز نشدن کار ساخت جاده عرفانی را ممانعت شماری از باشنده‌گان محل عنوان کرد. او گفت که همین اکنون کار خط‌اندازی در این ساحه جریان دارد، اما شماری از باشنده‌گان این محل مانع خط‌اندازی می‌شوند و این باعث شده است که کار ساخت آن آغاز نشود. او دلیل ممانعت این باشنده‌گان را اختلاف بر سر توزیع زمین می‌داند. خانم مومند گفت، هرچند شهرداری کابل برای کسانی‌ که خانه‌های‌شان در استملاک قرار دارد، در جاهای مختلف زمین وعده داده است،‌ اما این باشنده‌گان با رد آن، از شهرداری کابل زمین‌هایی را خواستار شده‌اند که مربوط این اداره نمی‌شود. از این رو این اختلاف سبب شده است که آن‌ها برای کارمندان این اداره مشکل ایجاد کنند. سخنگوی شهرداری کابل افزود که هم‌اکنون گفت‌وگو میان شهرداری و باشنده‌گان این محل جریان دارد و با حل شدن این اختلاف‌ها، کار ساخت این جاده «به گونه‌ی رسمی» آغاز خواهد شد.

از سویی هم او تأکید کرد، برای کسانی ‌که خانه‌های‌شان استملاک شده است، زمین توزیع می‌شود. هرچند او از توزیع زمین در جای مشخصی نام نبرد، اما به باشنده‌گان شهرک عرفانی اطمینان داد که بی‌خانه نمی‌مانند و زمین برای‌شان توزیع خواهد شد.

در عین حال سخنگوی، شهرداری کابل از آغاز شدن کار ساخت ۱۴ پروژه دیگر در غرب کابل خبر داد. او گفت که همین اکنون کار ساخت این پروژه‌ها در جریان است. هرچند او از زمان ختم این پروژه‌ها اطلاعی نداد، اما گفت که اکنون کار ساخت سه پروژه در گولایی مهتاب‌قلعه، شهرک دوازده امام، نقاش و دو پروژه در قلعه سلطان، امتداد ساخت جاده شهید مزاری و اتصال آن به سرک کابل – قندهار و هم‌چنان کار ساخت یک تعداد کوچه‌ها و آب‌روها در جریان است.

هم‌چنان خانم مومند از افتتاح دو پروژه جدید در غرب کابل خبر می‌دهد. خانم مومند می‌گوید که امروز دو پروژه در شهرک جاغوری‌ها و شهرک مهدیه از سوی شهرداری کابل افتتاح و به بهره‌برداری سپرده می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا