کرونا؛ تاکنون یک‌هزار و ۵۳۰ نفر بر اساس فرمان غنی از زندان‌ها رها شده‌اند

۸صبح، کابل: مسوولان در اداره زندان‌ها می‌گویند که تا کنون بر اساس فرمان اختصاصی محمداشرف غنی، رییس جمهور، برای پیش‌گیری از ویروس کرونا، یک‌هزار و ۵۲۹ نفر از زندان‌های کشور رها شده‌اند.

وحیدالله زاهد، سخنگوی این اداره، روز پنج‌شنبه، چهاردهم حمل، به روزنامه ۸صبح گفت که رهاشده‌گان شامل یک‌هزار و ۴۳۵ مرد، ۵۴ زن و ۴۰ کودک می‌شود.

طبق سخنگوی اداره عمومی زندان‌ها، ۴۰ مرد و پنج کودک در ولایت پروان، ۲۹ مرد و یک زن در کاپیسا، ۲۵ مرد و یک کودک در لوگر، ۱۰ مرد و یک کودک در میدان‌وردک، ۸۰ مرد در دایکندی و ۱۳ مرد دیگر در ولایت پنجشیر از زندان رها شده‌اند.

به همین ترتیب، ۳۹ مرد در بامیان، ۶۱ مرد در ننگرهار، ۴۷ مرد در لغمان، ۳۲ مرد در کنر، ۵۲ مرد و ۱۵ زن در بلخ، ۱۳ مرد، دو زن و پنج کودک در سرپل ۱۳ مرد، و ۲۱ مرد دیگر در جوزجان از زندان‌های این ولایت‌ها بر اساس فرمان اختصاصی محمداشرف غنی، رها شده‌اند.

هم‌چنان ۲۸ مرد و یک زن از زندان سمنگان، ۳۶ مرد و هشت کودک از کندز، ۶۹ مرد از زندان بغلان، ۵۰ مرد و چهار زن از زندان تخار، ۹۹ مرد و زن و نه کودک از زندان قندهار و ۱۰ مرد و دو کودک از زندان زابل رها شدده‌اند.

به همین ترتیب ۴۸ مرد و یک زن در هلمند، ۳۹۰ مرد و ۱۱ زن در هرات، ۴۱ مرد، چهار زن و دو کودک در غور، ۶۹ مرد در نیمروز، ۱۶ مرد در فراه، ۲۰ مرد و کودک در بادغیس، ۲۱ مرد در پکتیا، ۳۶ مرد در خوست، ۲۳ مرد، دو زن و سه کودک در غزنی و ۱۶ مرد دیگر از زندان‌ها رها شده‌اند.

 محمداشرف غنی، رییس جمهور در هفتم ماه جاری فرمانی را برای رهایی «محبوسین و توقیف‌شده‌گان» به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها صادر کرد. بر اساس این فرمان قرار بود از زمان صدور آن تا ۱۰ روز دیگر حدود نه تا ۱۰ هزار زندانی رها شوند.

از این فرمان کسانی مستفید می‌شوند که به دلیل ارتکاب جرام کوچک در زندان‌ها به سر می‌برند و آزادی آن‌ها تهدیدی علیه امنیت ملی و نظم جامعه به شمار نمی‌رود.

مسوولان زندان‌ها می‌گویند که تا کنون ویروس کرونا در زندان‌ها شیوع نکرده است.

شمار مجموعی افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور اما به ۲۳۹ نفر رسیده است. پنج نفر تاکنون به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اتند و ۱۰ نفر دیگر نیز  سلامتی‌‌شان را به دست آورده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا