کرونا و‌ مرگ یک میلیون امریکایی؛ بایدن روی تهدیدات بیولوژیکی‌ تمرکز می‌کند

در پی شیوع ویروس کرونا که منجر به جان باختن دست‌کم یک میلیون شهروند امریکایی شد، اکنون دولت بایدن به دنبال مقابله با تهدیدات مشابه بعدی است.

رویترز گزارش داده است که دولت بایدن، روز سه‌شنبه، ۱۸ اکتوبر، طرحی را برای مقابله با تهدیدات بیولوژیکی و آماده‌گی برای همه‌گیری ارایه کرده است.

طرح پیشنهادی بایدن از کانگرس امریکا می‌خواهد تا برای اجرای این طرح بودجه ۸۸ میلیارد دالری را برای پنج سال آینده تصویب کند.

بایدن همچنان سه سند در مورد امنیت دفاع زیستی با هدف ایجاد یک استراتژی و برنامه اجرایی برای مقابله با شیوع احتمالی گسترده یک‌ ویروس در امریکا امضا کرده است.

طبق راهبرد دفاع زیستی که از سوی کاخ سفید نشر شده است، امریکا باید به رهاسازی تصادفی عوامل بیولوژیکی و نیز استفاده گروه‌های تروریستی از سلاح‌های بیولوژیکی در آینده رسیده‌گی کند.

یک‌ مقام ارشد امریکایی گفته است که بر بنیاد این طرح، امریکا تهدیدات را رصد می‌کند تا از آماده‌گی این کشور با آن اطمینان حاصل کند.

با این حال، این طرح بایدن در کانگرس با مشکل برخورده است؛ زیرا قانونگذاران بر سر هزینه آن با هم اختلاف نظر دارند.

گفتنی است که شیوع یکباره ویروس کرونا و تلفات بلند مرگ‌ومیر ناشی از آن سبب شده تا امریکا طرحی نسبتاً پرهزینه را برای مقابله با مشکل مشابه بعدی در نظر بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا