طراح حمله‌های مرگ‌بار داعش بر «مسجد امام زمان» و «وزارت مخابرات» بازداشت شد

۸صبح، کابل: نیروهای امنیت ملی طراح حمله‌های مرگ‌بار گروه داعش بر مسجد امام زمان و وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

این طراح حمله‌های مرگ‌بار گروه داعش عیدمحمد نام دارد و به «ابوذر» مشهور است. هرچند این عضو گروه داعش حدود بیست روز پیش از سوی نیروهای ریاست عمومی امنیت ملی از ناحیه هشتم شهر کابل بازداشت شده است، اما این ریاست امروز یک‌شنبه، سیزدهم اسد، این موضوع را رسانه‌ای کرد.

عیدمحمد که امروز توسط ریاست عمومی امنیت ملی طی یک نشست خبری در برابر رسانه‌ها ظاهر شده بود، به دست داشتن در طراحی برخی از حمله‌های مرگ‌بار در شهر کابل اعتراف کرد. او در این نشست خبری گفت که از سه سال به این سو عضویت گروه داعش را دارد و در پاکستان آموزش دیده است. او هم‌چنان گفت که برای طرح و انجام حمله به کابل فرستاده شده بود. این عضو گروه داعش اعتراف کرد که مسوولیت طرح و برنامه‌ریزی حمله‌های مرگ‌بار بر مسجد امام زمان در ناحیه سیزدهم شهر کابل و وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را بر‌عهده داشته است.

حمله بر مسجد امام زمان در غرب کابل در ۲۸  ماه میزان سال ۱۳۹۶ انجام شد. در این حمله که گروه داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت، دست‌کم ۳۹ نفر کشته و ۴۵ نفر دیگر زخمی شدند.

به همین ترتیب، حمله بر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در ۳۱ حمل سال جاری انجام شد که در آن حدود ده نفر کشته شدند. مسوولیت این حمله را نیز گروه داعش بر عهده گرفته بود.

با این حال، عیدمحمد امروز در برابر رسانه‌ها اعتراف کرد که قرار بود ۲۰ نفر از اعضای گروه داعش را از ننگرهار به کابل انتقال دهد و پنج حمله گروهی به نهادهای مهم دولتی را در شهر کابل انجام دهد، اما پیش از رسیدن به هدف، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

دکمه بازگشت به بالا