دونالد ترمپ رهبران هند و پاکستان را به خویشتن‌داری دعوت کرد

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در تماسی تلفنی با رهبران هند و پاکستان خواستار کاهش تنش در کشمیر و تقویت روابط تجاری دو کشور با امریکا شد.

به گزارش یورونیوز، رییس جمهور امریکا پس از این گفت‌وگوها در توییتر خود نوشت:‌ «با دو دوست خوبم، نخست‌وزیر مودی از هند و نخست‌وزیر خان از پاکستان گفت‌وگویی داشتم». او افزود که این گفتگو «درباره تجارت، شراکت استراتژیک و از همه مهم‌تر برای هند و پاکستان، تلاش برای کاهش تنش‌ها در کشمیر» بوده است.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای رسمی ضمن تأیید این گفت‌وگوی تلفنی اعلام کرد‌ که رییس جمهور امریکا «بر نیاز به کاستن از تنش تأکید کرد و از طرفین مصرانه خواست در این شرایط خویشتن‌داری کنند.»

در دو هفته گذشته هزاران تن از شهروندان ایالت خودمختار کشمیر در شمال غربی هند در اعتراض به سلب اختیارات ویژه و برقراری شرایط امنیتی در این منطقه به خیابان‌ها آمده و با نیروهای پولیس درگیر شده‌اند. گفته می‌شود که پولیس هند تا کنون دست‌کم ۴ هزار نفر را در جریان این اعتراضات بازداشت کرده است.

هند و پاکستان از دهه‌ها پیش بر سر اعمال حاکمیت بر منطقه جامو و کشمیر اختلاف دارند. پاکستان می‌گوید از جنبش جدایی‌طلب مسلمانان این منطقه حمایت اخلاقی و دیپلماتیک می‌کند اما هند، اسلام‌آباد را به تسلیح شورشیان اسلام‌گرای مستقر در جامو و کشمیر متهم می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا