کمیسیون انتخابات: دستگاه‌های بایومتریک با نصب نرم‌افزار جدید توانایی جلوگیری آرای تکراری را دارد

۸صبح، کابل: مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، دستگاه‌های بایومتریک با آخرین نرم‌افزار سال مجهز شده و همین اکنون این دستگاه‌ها قادر اند که از آرای تکراری در روز رای‌دهی جلوگیری و افرادی را که می‌خواهند دو بار رای بدهند، شناسایی کنند.

میرزامحمد حق‌پرست، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به ۸صبح گفت که نرم‌افزاری که پیش از این در این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، به‌روز نبود و نمی‌توانست که از آرای تکراری جلوگیری کند.

به همین دلیل به گفته وی تیم تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات از «شرکت درملوک»، سازنده این دستگاه‌ها، خواست که آخرین نرم‌افزار سال این دستگاه‌ها را در اختیار کمیسیون انتخابات بگذارد. اکنون به گفته وی همه دستگاه‌های بایومتریک با نرم‌افزار جدید مجهز شده و قادرند که از تکرار آرا جلوگیری کنند.

عصمت‌الله مل، معاون کمیسیون مستقل انتخابات، نیز گفته که دستگاه‌های بایومتریک پیش از این عکس تکراری را قبول می‌کرد و این سبب می‌شد تا یک فرد چندین بار رای دهد اما حالا این مشکل رفع شده است.

پیش از این، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که مشکلاتی در دستگاه‌های انگشت‌نگاری وجود دارد و به همین دلیل مورد تایید مراجع نهادهای با اعتبار ملی و بین‌المللی قرار نگرفته است.

مولانا محمد عبدالله،  روز گذشته در یک نشست گفت که در صورت عدم تایید دستگاه‌های انگشت‌نگاری از سوی نهادهای مربوطه‌ی ملی و بین‌المللی، ارسال آن‌ها به ولایات یک عمل غیرقانونی خواهد بود.

در همین حال مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات و احزاب سیاسی روز گذشته چگونه‌گی کارکرد این دستگاه‌ها را مورد ارزیابی قرار دادند. خان‌محمد وحدت عضو کمیته‌ای سیاسی احزاب می‌گوید که برخی خواست‌های‌شان برای بهترشدن کارکرد دستگاه‌های بایومتریک مانند انگشت‌نگاری و پیش‌گیری از عکس تکراری رای‌دهندگان پذیرفته شده است.

محمد ناطقی، عضو کمیته‌ای سیاسی احزاب، نیز گفت که در این جلسه با آن که توافق شده که جلو تکرار رای یک فرد با استفاده از فناوری انگشت‌نگاری جلوگیری شود اما به گفته وی کمیسیون خاطر نشان کرده که دستگاه‌ها قادر به شناسایی چهره افراد نیست و نمی‌تواند که چهره‌های مشابه را تشخیص دهد.

آقای ناطقی در ادامه افزود که هنوز روی این موضوع نیز توافق نشده که آیا افراد قابلیت دست‌کاری در سرور مرکزی را داشته باشند و یا خیر. او گفت که اگر اطلاعات سرور مرکزی با دخالت افراد همراه شود، مورد قبول احزاب نخواهد بود. 

با این همه قرار است فردا جمعه، هفتم سنبله، بار دیگر نشست مسوولان کمیسیون انتخابات و نماینده‌گان احزاب به خاطر حل موضوعات یاد شده برگزار شود.

از سویی هم نشست روز گذشته بدون حضور نهادهای ناظر انتخابات برگزار شده بود. به همین دلیل یوسف رشید رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات را به برخورد دوگانه متهم می‌سازد و می‌گوید که نصب نرم‌افزار تازه آن‌هم در دست‌کم ۳۹هزار دستگاه بایومتریک، زمان زیادی را در برخواهد گرفت.

دکمه بازگشت به بالا