بی‌برقی و بی‌آبی در کابل؛ توزیع «تاریکی» نیز ناعادلانه است

علی حمیدی

بیشتر بخش‌های پایتخت این شب و روزها در تاریکی به سر می‌برد. علت آن عوارض فنی گفته شده است. به علت ته‌نشین شدن آب شهر کابل و نبود سیستم آب‌رسانی منظم، تهیه آب نیز به برق وابسته شده است. شماری از شهروندان می‌گویند که بی‌برقی در شهر کابل به «بی‌آبی» منجر شده است. از شرکت برشنا انتقاد شده است که برق برخی از مناطق در غرب کابل را برای دست‌کم ۷۲ ساعت قطع کرده است. باشنده‌گان خیرخانه نیز می‌گویند که سه روز است، برق ندارند. ساعت ۱۱:۰۰ جمعه‌شب، ۹ ثور، دو پایه برق در ساحه‌ «تاغمه» سالنگ ‌جنوبی ولایت پروان با ماین منفجر شده است. در پی این ‌انفجارها، به شمول کابل برق ۱۰ ولایت کشور قطع شده است. شرکت برق افغانستان که تحت اداره رژیم طالبان فعالیت می‌کند، عاملان این رویداد را «دشمنان روشنایی» عنوان می‌کند. شرکت برشنا برای ترمیم این پایه‌های برق که می‌گوید که ۱۶۰ هزار دالر امریکایی روی دستش هزینه گذاشته است، یک هفته مهلت گذاشته بود. بعد از گذشت بیش از یک هفته، همچنان پایتخت تاریک است و اعتراض مردم نسبت به بی‌برقی، ناعادلانه بودن «پرچاوی‌»ها و نیز «بی‌آبی» که از بی‌برقی ناشی شده، بلند شده است.

شرکت برشنا در اولین ساعت چهارشنبه پس از قطع برق اعلام کرد که برق وارداتی به دلیل ترمیم پایه در سالنگ تا پایان همین روز قطع است. ساعت‌ها از این وعده شرکت برشنا گذشت، اما کابل همچنان تاریک ماند. طبق اطلاع باشنده‌گان نواحی مختلف شهر کابل، برق بسیاری از نقاط این شهر از ساعت ۱۰ بامداد روز چهارشنبه تا بامداد پنج‌شنبه به‌صورت کامل قطع بوده است. این امر سبب شده است که مردم در تهیه آب آشامیدنی با مشکل روبه‌رو شود. شماری از باشنده‌گان برخی ساحات نواحی سیزدهم و ششم شهر کابل و منطقه دشت برچی مدعی شده‌اند که برای ۷۲ ساعت برق ندارند، در حالی که در سایر مناطق قطعی و پرچاوی برق کمتر از این ساحات است. باشنده‌گان شهر کابل می‌گویند که شرکت برشنا به‌صورت عادلانه برق را در دورانی که پایه‌های برق منهدم و یا دچار عوارض فنی می‌شود، توزیع نمی‌کند.

محمد‌یاسر، از دشت‌ برچی، می‌گوید که بسیاری از مناطق شهر کابل در جریان ۷۲ روز در «تاریکی» نگهداشته شده است. به گفته او، این امر سبب شده است که مردم در تهیه آب آشامیدنی نیز دچار مشکل شود. شماری از باشنده‌گان شهر کابل از دهمزنگ و چهل‌ستون نیز گفته‌اند که از ساعت ۱۰ پیش از چاشت روز چهارشنبه تاکنون به برق دسترسی ندارند.

پس از تسلط طالبان دستری به سخنگویان شرکت برشنا و توسعاً سخنگویان نهادهای تحت کنترل طالبان محدود شده است و به همین علت حاضر نیستند در این باره توضیح بدهند. پس از ختم وعده شرکت برشنا مبنی بر این‌که تا پایان چهارشنبه کابل دوباره روشن خواهد شد، شمار زیادی از خبرنگاران از مسوولان اطلاع‌رسانی طالبان برای شرکت برشنا در مورد «تاریکی» کابل پرسیدند، اما جوابی نگرفتند.

چنان‌که شرکت برشنا اعلام کرده است، از دو پایه منهدم شده در سالنگ، یکی ترمیم شده است، اما لین‌کشی انجام نشده است. این شرکت گفته است که ترمیم پایه دومی نیز به‌سرعت ادامه دارد. شرکت برشنا وعده داده است که تلاش می‌کند تا برق به کابل و سایر ولایت‌های مسیر لین برق وارداتی هرچه زودتر وصل شود.

باشنده‌گان ولایت‌های مسیر لین برق وارداتی نیز از قطع بودن برق شکایت کرده‌اند. در شهر ننگرهار مردم خواستار رفع مشکل قطع برق شده‌اند.

بخش اعظم برق افغانستان از کشورهای همسایه وارد می‌شود. بمب‌گذاری پایه‌های برق در مسیر سالنگ و در شمال کابل، سابقه طولانی دارد. در دوران حکومت محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین، نیز این «سلسله» انفجارها وجود داشت. دولت قبلی شماری از افراد را به این تهام بازداشت و محاکمه نیز کرده بود. در آن دوران طالبان نیز متهم می‌شد که دست به تخریب تأسیسات عامه تاسیسات برق برده‌اند.

گفته می‌شود که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، پایه‌های برق برای نخستین بار در سالنگ‌ها بمب‌گذاری شده است. این انفجار به باشنده‌گان محل نیز آسیب زده است. انفجار دو پایه برق در ولسوالی سالنگ ولایت پروان، به باشنده‌گان محل نیز خسارات هنگفت ‌مالی رسانده ‌است. حاجی عبدالصمد و معلم امرالدین، دو تن از ساکنان منطقه «تاغمه» ولسوالی سالنگ و از آسیب‌دیدگان مالی این حادثه هستند. آنان می‌گویند در کنار این‌که در اثر سقوط لین‌ برق بر خانه‌‌های مسکونی‌ به شماری از باشنده‌گان این منطقه خسارات مالی وارده شده است، حتا کودکان آن‌ها نیز شوک ‌عصبی دیده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا