هیات اماراتی به حقانی: در کنار ممنوعیت آموزش دختران، برخی مشکلاتی دیگر نیز در افغانستان باید حل شود

۸صبح، کابل: عمر حبتور الدرعی، رییس هیات عالمان امارات متحده عربی، در دیدار با سرپرست وزارت امور داخله طالبان گفته است که برای رسیدن به اهداف درازمدت، در کنار ممنوعیت آموزش دختران، برخی مشکلاتی دیگر نیز وجود دارد که آنان چشم به راه حل این مشکلات هستند.

وزارت امور داخله طالبان روز جمعه، ۲۶ حوت، از دیدار سراج‌الدین حقانی، سرپرست این وزارت، با یک هیأت علمای امارات متحده عربی خبر داده است.

این وزارت افزوده است که دو طرف در این دیدار در مورد مسایل سیاسی، اقتصادی و امنیتی مربوط به افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

سرپرست وزارت امور داخله طالبان در این دیدار گفته است که تعامل با افغانستان به نفع کشورهای همسایه، منطقه و جهان است.

او ضمن این‌که خواستار تعامل نیک با جهان شده، افزوده است: «کسانی که می‌خواهند افغانستان به یک جزیره متروک تبدیل شود، اشتباه می‌کنند، زیرا افغانستان صاحب دارد و آن ما هستیم.»

از سوی دیگر، حقانی با موقتی خواندن مساله ممانعت از آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، گفته است که دین اسلام تعلیم را بر مرد و زن فرض گردانیده است.

او مدعی شده که طالبان نیز به تمام حقوق شرعی مردم افغانستان متعهد هستند.

در همین حال عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان، نیز از دیدار این هیات با امیرخان متقی، سرپرست این وزارت و محمدخالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، خبر داده است.

براساس سخنان بلخی، متقی در این دیدار ادعا کرده است: «افغانستان نسبت به هر وقت دیگر امن است، جزایر قدرت از بین رفته‌اند، کشت مواد مخدر به صفر کاهش یافته است و نه میلیون طفل را به آموزش مشغول ساخته‌ایم. سیاست ما متوازن است و نمی‌خواهیم افغانستان به سنگر تقابل قدرت‌ها مبدل شود.»

گفته‌های سراج‌الدین حقانی در حالی بیان می‌شود که پیش از این نیز ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان، گفته بود که تعامل این گروه با جهان در روشنایی «احکام شریعت دین مقدس اسلام» است.

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب باز داشته‌اند و چند ماه پیش، دروازه دانشگاه‌ها را نیز به‌ روی دختران مسدود کرده‌اند.

با آغاز سال جدید تعلیمی تا کنون از شروع شدن مکاتب دخترانه خبری نیست

دکمه بازگشت به بالا