اردوغان: تحت نام آزادی عقیده نباید به ارزش‌های مسلمانان حمله صورت بگیرد

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، می‌گوید که زیر نام آزادی عقیده، حمله به ارزش‌های دو میلیارد مسلمان قابل توجیه نیست.

خبرگزاری آناتولی روز دوشنبه، ۱۸ سپتامبر، گزارش داده که رجب طیب اردوغان، این مطلب را در میان شهروندان امریکایی ترک‌تبار در نیوریارک بیان کرده است.

اردغان گفته است که ترکیه در تصویب قطعنامه‌های توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشگام بوده که رفتارهای خشونت‌آمیز علیه کتاب‌های مقدس را ناقض قوانین بین‌المللی می‌دانند.

وی با اشاره به قرآن سوزی‌های اخیر در برخی از کشورهای اروپایی افزوده است:‌ «اگر از خصومت با اسلام جلوگیری نشود، عاملان این اقدامات بی‌پرواتر می‌شوند. ما به‌عنوان کشور ترکیه، به این تهدید در حال افزایش پاسخ می‌دهیم.»

به باور اردوغان حملات که اکنون مقدسات مسلمانان را هدف قرار می‌دهند، ممکن است فردا دامن‌گیر پیروان سایر ادیان شود.

رییس جمهور ترکیه همچنان بر استحکام روابط کشورش با امریکا نیز تاکید کرده است.

وی خاطرنشان کرده است: «انقره متحد کلیدی ناتو و شریک منطقه‌ای مهم برای واشنگتن است.»

در همین حال، اسوشیتد پرس گزارش داده که رجب طیب اردوغان در دیدارش با ایلان ماسک در مورد ایجاد یک کارخانه موترسازی تسلا در ترکیه با وی گفت‌وگو کرده است.

اردوغان از ایلان ماسک، رییس شرکت موترسازی الکتریکی تسلا خواسته است تا کارخانه‌ای در ترکیه تاسیس کند.

اردوغان بر تعهد تزلزل ناپذیر انقره در امر مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش در داخل و بیرون از ترکیه نیز تاکید کرده است.

رییس جمهور ترکیه در حالی بر حفظ احترام به ارزش‌های مسلمان در سطح جهان تاکید می‌کنند، که در این اواخر کشورهای سویدن و دنمارک گواه قرآن سوزی از سوی شماری از افراد افراطی‌ غیرمسلمانان بودند. اقدامی که خشم مسلمانان در سراسر جهان را برانگیخت.

دکمه بازگشت به بالا